Článek
Odvolací městský soud uvedl, že případ by se měl znovu projednat, a to společně s další kauzou, ve které Vokála státní zastupitelství obžalovalo – jedná se obžalobu z vynášení informací z vyšetřovacích spisů a také z korupce. Vokál měl podle spisu v letech 2010 až 2015 vynášet informace z živých spisů o šéfovi ČEZ Danielu Benešovi či lobbistovi Romanu Janouškovi.
V případu týkajícím se Vidkunu uložil Obvodní soud pro Prahu 5 loni podmínku 13 měsíců se zkušební dobou 2,5 roku a zákaz činnosti u policie na 16 měsíců. Proti tomu se Vokál odvolal právě k městskému soudu. Případ mělo město na stole nyní již podruhé, poprvé při Vokálově odvolání proti totožnému verdiktu z roku 2019. Soud tento rozsudek zrušil a rovněž vrátil k novému projednání.
Někdejší vysoce postavený důstojník ÚOOZ Vokál se podle soudu dopustil zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti s vyzrazením policejní razie v olomoucké korupční kauze Vidkun. Obžaloba tvrdí, že prozradil podnikateli Albinu Arifovičovi, se kterým udržoval přátelské kontakty, že policie bude v případu zasahovat.
Podnikateli podle státního zástupce zaslal Vokál prostřednictvím aplikace Viber zprávu: „Už je pozdě, už s tím nic neuděláme, zbytek ústně.“ Na dotaz podnikatele, o co jde, mu údajně odepsal, že o něj ani o Arifoviče nejde. Na otázku, jestli se má podnikatel připravit na útok ze strany tehdejšího ÚOOZ, mu Vokál podle obžaloby odpověděl, že ne.
Olomoucká korupční kauza Vidkun už rovněž mezitím skončila u soudu. Týká se vynášení informací z policejních spisů. Obžalováni jsou bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), vlivný podnikatel Ivan Kyselý, někdejší olomoucký policejní náměstek Karel Kadlec a šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj.