Článek
Policisté zakročili proti tradičnímu průvodu před utkáním pražských „S” poté, co příznivci Slavie začali na Čechově mostě v Praze házet dělbuchy a dýmovnice.
"Z videozáznamů i z fotografií je zcela zřejmé, jaká situace na Čechově mostě byla: byla skutečně velmi nebezpečná. Jeden z pyrotechnických výrobků například letěl na loď projíždějící pod mostem. Ohroženi byli i lidé, kteří pyrotechniku nepoužívali – dusili se, nebylo tam vidět. Pro zásah policistů byly dány podmínky," konstatovala předsedkyně senátu pražského městského soudu Karla Cháberová.
Správní žaloba pětice slávistů směřovala na ředitelství pražské policie, policejní prezidium i ministerstvo vnitra. Žalobci tvrdili, že policisté narušili jejich integritu a porušili shromažďovací právo i zákon o policii. Zákrok byl podle nich zcela zjevně nepřiměřený.
Soud dospěl k závěru, že žaloba měla správně mířit jen na vnitro jakožto na nadřízený orgán policie. Ani vůči ministerstvu však neshledal nároky jednotlivých žalujících jako důvodné.
Prý byla dohoda
Do zásahu se v dubnu 2014 zapojilo 592 policistů, osm koní, stejný počet psů a policejní vrtulník. Policie při akci zadržela 86 lidí, většinu z nich kvůli spáchání přestupků. Vedení Slavie označilo zákrok za nepřiměřený a těžko odůvodnitelný. Podle pozdější policejní prověrky však nebyl zásah na mostě nijak mimořádný. Kontrola nezjistila porušení zákona ani nepřiměřené použití donucovacích prostředků.
Žalující tvrdili, že použití nezávadné pyrotechniky bylo dlouhodobě plánováno a dojednáno s antikonfliktním týmem. Policie prý zakročila prakticky bez předchozí řádné výstrahy. Zasahující policisté, kteří ve čtvrtek vypovídali jako svědci, však událost popsali zcela odlišně. Podle nich fanoušci neuposlechli opakovaných výzev a pyrotechniku odpálili na mostě plném lidí hromadně po společném odpočítávání.
"I já sám osobně jsem upozorňoval ty lidi, kteří si odpočítávali odpálení pyrotechniky, ať to nedělají, že to nedopadne dobře," vzpomínal jeden z policistů. Žalobce Lukáš Slaboch prý pyrotechniku zapálil přímo před ním a potom se mu snažil utéct, a proto policista mladíka zpacifikoval. "Tvrzení, že pyrotechnika byla používána s tichým souhlasem magistrátu a policie, nebylo prokázáno a soudu se jeví jako velmi účelové," uzavřela soudkyně.