Článek
Šlo o tři sklady lihu, ve kterých byl skladován nelegální líh a jež byly zapsány na obchodní společnosti otce Radka Březiny, a také o směnky v řádech stotisíců až několika milionů korun, jež byly vystavené ve prospěch Březinovy bývalé ženy Stanislavy.
„V případě areálu v Olomouci-Holici zapsaného na otce Radka Březiny a směnek jsme měli situaci jednoduchou. Vyhověli jsme obhajobě, která poukázala na to, že se otázkou legalizace výnosů z trestné činnosti v této kauze stále zabývá zlínský soud a je potřeba vyčkat na jeho rozhodnutí,“ vysvětlil předseda senátu olomouckého krajského soudu Eduard Ondrášek.
Dva zbylé areály v Hrobicích a Hájích, kde byly sice provedeny úpravy pro páchání trestné činnosti, podle soudu už nelze využívat k pokračování trestné činnosti.
„Zvláště poté, co byla odhalena. Toto nebezpečí už podle nás nehrozí. Nelze také zcela jasně určit, zda byly tyto areály jednoznačně pořízeny z výnosů z trestné činnosti. Část podnikání tam totiž prokazatelně byla i legální. Proto jsme návrh žalobce zamítli jako nedůvodný,“ řekl Ondrášek.
Soud řeší otce lihového bosse Březiny, znovu jde o praní špinavých peněz
V hlavní větvi lihové mafie bylo původně souzeno osm lidí. Šest z nich včetně Radka Březiny bylo pravomocně potrestáno v červnu 2017, případ zbylých dvou uzavřel vrchní soud až loni v červnu.
Lihová mafie podle rozsudku obchodovala s nelegálním lihem v letech 2004 až 2013. Nejvyšší trest dostal Březina, za daňový únik vyčíslený na 5,6 miliardy korun mu soud uložil 13 let vězení. Loni v červnu mu brněnský krajský soud tento trest nepravomocně zvýšil na 14 let a devět měsíců, podle rozsudku se v letech 2012 až 2014, když byl ve vazbě kvůli lihové kauze, pokusil uplatit kriminalistu a snažil se ovlivnit desítky svědků.