Článek
Trojice obžalovaných Robert Šulc, Vladimír Stratil a Pavel Malý se měla podle obžaloby v České Lípě dohodnout na tom, že Říhu unesou a pod nátlakem z něj dostanou informaci, kde ukrývá peníze z vytunelované kampeličky.
„Říhu unesli a odvezli do zapůjčeného penziónu Čert v Josefově Dole na Jablonecku, kde ho brutálně mučili a vyslýchali,“ popsala v obžalobě státní zástupkyně.
V mučení pak měli pokračovat i na dalším místě, kam Říhu s pytlem na hlavě převezli poté, co je majitelka penziónu vykázala. Tady měl Říha na následky mučení zemřít.
Policisté dodnes nenašli jeho tělo a u soudu vyšlo najevo, že obžaloba se opírá především o výpovědi utajených svědků. Všichni obžalovaní svou vinu odmítli.
„Říha je určitě někde v zahraničí a má se dobře. A možná je dokonce i tady nebo se tu jednou objeví,“ zpochybnil policejní závěry obžalovaný Robert Šulc, kterého k soudnímu přelíčení přivezla eskorta z věznice ve Stráži pod Ralskem.
Šulc se s tunelářem Říhou osobně velmi dobře znal, v jeho kampeličce dokonce pracoval jako vedoucí liberecké pobočky.
Vinu odmítli také další dva obžalovaní – Pavel Malý z Jablonného v Podještědí a Vladimír Stratil z Dubnice u Stráže pod Ralskem. Všichni ale uvedli jen své vlastní krátké prohlášení a dál odmítli vypovídat.
„Nemám s tím nic společného. Mám morální zásady, nikdy bych nikoho neunesl ani nezabil,“ řekl Stratil, v minulosti už pětkrát soudně trestaný.
„Je to specifická kauza. Někdo měl být usmrcen, ale zcela chybí důkaz o biologické smrti člověka. Případ má navíc celou řadu větví, vstupuje do něj velké množství osob, a hlavně je to z našeho pohledu čirá spekulace, která není založená na exaktních důkazech,“ uvedl Stratilův advokát Oldřich Filip.
Soud nyní bude pokračovat až v červnu. Jako svědkové mají být předvoláni také Rudolf Tesárek a Josef Blažek, kteří byli v roce 2009 odsouzeni k desetiletým trestům vězení za krádež 74 miliónů korun z auta bezpečnostní agentury u Hořic na Jičínsku, k níž došlo v lednu 2008.
Tesárek s Blažkem také prosluli tím, že o přerušení výkonu jejich trestu rozhodla nečekaně v červnu 2010 ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová. Její nástupce Jiří Pospíšil (ODS) vzal sice v srpnu 2010 stížnosti zpět, muži se ale do vězení nevrátili. Uprchli do zahraničí a jejich útěk trval několik měsíců. V květnu 2011 byli zadrženi v Thajsku, odkud je přivezla česká policie.