Článek
Případ se týká více než půl miliardy korun. Vladimír Březina a Kudlejová se podle obžaloby podíleli na praní špinavých peněz v letech 2005 až 2013. Legalizovat se je měli snažit vklady na bankovní účty a nákupem cenných papírů i nemovitostí. Obžalovaní to v minulosti opakovaně odmítli. V úterý k soudu nepřišli
K okresnímu soudu kauzu vrátil k projednání už potřetí Krajský soud ve Zlíně, a to kvůli doplnění dokazování. Stalo se tak po odvolání státního zástupce, který chce k důkazům připojit data ze zajištěné paměťové karty jedné z asistentek Radka Březiny, kde mají být záznamy černého účetnictví.
Peněžní deníky s černým účetnictvím pro svého bratra vedl Tomáš Březina, který byl v souvislosti s lihovou kauzou v minulosti též odsouzený. Senát Okresního soudu ve Zlíně v čele s předsedou senátu Pavlem Houdkem v minulosti tento důkaz nepřipustil. Při zajištění karty totiž podle Houdka nebyly dodrženy zákonné standardy, což namítala i obhajoba. Ta tvrdila též, že je peněžní deník neúplný a obsahuje chyby.
Soud řeší otce lihového bosse Březiny, znovu jde o praní špinavých peněz
Státní zástupce Radek Bartoš s tím nesouhlasí. Paměťovou kartu považuje za zásadní důkaz. Její originál ovšem soud k dispozici nemá, pouze dokumenty z ní získané.
„Současným dokazováním u soudu ověřujeme, jakým způsobem SD karta byla zajištěna a následně s ní bylo manipulováno,“ vysvětlil Novinkám žalobce Bartoš.
Obhájce Martin Klimo, který zastupuje Vladimíra Březinu, nepředpokládá, že by se ve věci něco zásadního změnilo. „Očekáváme, že výsledek by mohl být stejný jako v minulosti, tedy zprošťující,“ poznamenal Klimo.
U soudu v úterý svědčil bývalý vedoucí Odboru kriminalistické techniky a expertiz moravskoslezské krajské policie Jan Aufart, jehož kolegové zkoumali zajištěnou SD kartu a vytvářeli z ní kopie. „Na našem pracovišti k žádnému zásahu nebo záměně dojít nemohlo,“ řekl Aufart.
Případ se u soudu řeší od roku 2017. Úterním návratem k okresnímu soudu nekončí. Státní zástupce navrhl výslech dalších svědků, kteří získali data ze zajištěné SD karty.
Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí Vladimíru Březinovi a Stanislavě Kudlejové tři roky až osm let vězení. Vladimír Březina tvrdil, že peníze získal mimo jiné podnikáním s elektronikou a půjčkami s vysokým úrokem. Padesátiletá Kudlejová tvrdila, že se na podnikání manžela aktivně nepodílela. Oba vypověděli, že o nelegálním podnikání Radka Březiny, který si za obchody s nezdaněným lihem odpykává 13 let vězení, nevěděli.
Kauza lihové mafie zaměstnává policii a žalobce od podzimu 2012. Způsobenou škodu vyčíslil olomoucký vrchní soud na více než 5,65 miliardy korun.