Článek
Manažeři společnosti Bögl & Krýsl Zdeněk Malý a Oldřich Magnusek si mají odpykat tři roky a šest měsíců ve vězení.
Třetího zaměstnance firmy Bögl & Krýsl Miroslava Kovalíka, stejně jako Petra Janouškovce a Michala Fonioka ze společnosti Ostravské dopravní stavby (dnes Eurovia) odsoudil soudce Jaromír Pšenica k tříletému trestu s podmíněným odkladem od tří do pěti let.
Rozsudek není pravomocný, Malý s Magnuskem se na místě proti trestu odvolali, zbylá trojice i státní zástupce si ponechali lhůtu na odvolání. Soudce Jaromír Pšenica odůvodnil rozsudek tím, že se musel řídit pokynem Krajského soudu v Ostravě. Právě ten, coby odvolací soud, vydal loni na podzim závazný pokyn, na jehož základě byla pětice manažerů odsouzena. Pokud by tak Pšenica neučinil, byl by mu případ zřejmě odebrán.
Kauza Studénka: Půlka obžalovaných zproštěna, zbytek znovu k soudu
Okresní soud projednával tragédii už potřetí. Dvakrát zprostil 10 obžalovaných viny. Zproštění soudce vždy zdůvodnil tím, že se přesně neví, proč most spadl, a neprokázalo se, že skutek spáchali právě obžalovaní. Přesnou příčinu pádu nezjistily ani znalecké posudky, které si protiřečily. Státní zástupce se však pokaždé odvolal.
Napoprvé krajský soud rozsudek zrušil a vrátil případ znovu na stůl Pšenicovi. Loni v říjnu učinil stejně, jen s tím rozdílem, že zprošťující rozsudek zrušil u poloviny obžalovaných. U druhé pětice zproštění viny potvrdil. Obhájci předložili soudu revizní posudek, jenže soudce Pšenica jej dneska dopoledne hned v úvodu hlavního líčení odmítl. Na řadu tak přišly závěrečné řeči a návrhy státního zástupce a obhájců obžalovaných.
Odvolací soud opět řeší nehodu ve Studénce, při které zemřelo osm lidí
Po šesti hodinách vynesl soud rozsudek. A právní zástupce firmy Bögl & Krýsl Radek Ondruš se nestačil divit. „Do dneška jsem měl pocit, že žiji v právním státě. Po dnešku ten pocit nemám. Po 13 letech odmítnout revizní znalecký posudek jen proto, že to nevyhovuje názoru odvolacího soudu, aniž by se s tím někdo vypořádal... Aby krajský soud zavazoval prvostupňový soud názorem, jak má rozhodnout, tady bylo v 50. letech. Soudce u ústního vyhlášení řekne, že o tom není přesvědčen a uloží nepodmíněné tresty, Kde to žijeme?,“ nebral si Ondruš servítky poté, co opustil soudní síň.
Upozornil, že je evidentní, že se stát snaží všechno hodit na soukromé firmy. „Jen proto, aby se zastřela odpovědnost státu, Českých drah, Drážního úřadu, stavebního úřadu, které přímo způsobily to, že se tam nacházel vlak, který tam neměl co dělat,“ uzavřel.