Článek
Obžaloba viní Zadeha a dalších 13 lidí z daňových úniků dvě a půl miliardy korun při dovozu pohonných hmot. Podle rozsudku jako organizovaná skupina založili řetězec 85 firem, které si pohonné hmoty kvůli krácení daní vzájemně přeprodávaly, a to v období od března 2012 do června 2013.
Vinu popírá pět z obžalovaných, jde o čtyři obžalované napojené na údajné firmy na špici řetězce – P.P.S. GmbH a Ecoll Invest, konkrétně Eliška Coufalová nyní Opatrná, Petr Dokládal, Petr Moštěk a také Daniel Rudzan, který podle žalobce Ecoll Invest řídil, přestože v něm neměl žádné postavení. Pátým obžalovaným, který vinu popírá, je Radovan Chaloupka.
Paragrafy létaly, chybné převody měn. Dohodu Zadeha s žalobcem zhatily písařské chyby
Nejvyšší trest si vyslechl právě Rudzan, a to 11 let vězení a peněžitý trest deset milionů korun. Podle rozsudku Rudzan celý systém založil a řídil. Dokládalovi a Opatrné soud uložil osmileté tresty vězení, Dokládalovi peněžitý trest pět milionů korun, Opatrné 2,5 milionu korun. Moštěk si vyslechl trest devět let a dva měsíce vězení, také peněžitý trest pět milionů korun.
Poslední trojici soud uložil také zákazy výkonu funkcí ve statutárních orgánech, v jejich případech rozhodl i o propadnutí věcí, šlo především o zajištěné peníze na tuzemských a zahraničních účtech i věci zajištěné při domovních prohlídkách, jako šperky s diamanty. Chaloupkovi soud vyměřil šestiletý trest vězení. Rozsudek není pravomocný, žalobce si ponechal lhůtu pro možnost odvolání, stejně tak i obžalovaní.
Podle předsedy senátu Aleše Novotného přispěla k odsuzujícím rozsudkům především dlouhá doba od začátku hlavního líčení. Vleklý proces začal u soudu na jaře 2016, kdy jen výslech některých z obžalovaných si vyžádal několik jednacích dní. Například jen Zadeh asi tři jednací dny za sebou četl svoji námitku na podjatost soudce. "Pokud by tohle řízení probíhalo jiným způsobem, než jakým probíhalo, důkazní situace by pro většinu obžalovaných byla lepší. Poskytli jste čas šesti let policii v klidu pracovat a shánět další důkazy proti vám, které byly pro soud zásadní," uvedl Novotný.
Zadeh se v daňové kauze dohodl na trestu devíti let za mřížemi
Uvedl, že v samém počátku důkazů nebylo tolik, postupem času se ale začaly objevovat výpovědi, které věci propojovaly. V konečném důsledku to podle soudce vedlo k přiznáním a dohodám. Na druhou stranu soud podle předsedy senátu v trestech zohlednil právě délku hlavního líčení a letité omezení obžalovaných s tím související, tresty by podle něj jinak byly vyšší.
Podle rozsudku byla obchodní činnost firem od začátku nastavena pro účel krátit daně při dovozu pohonných hmot, kdy firmy pohonné hmoty kupovaly ve členském státu Evropské unie, přeprodávaly do jiného členského státu, pohonné hmoty pak putovaly přes hlavní tuzemské kupující k dalším menším firmám až k čerpacím stanicím. Státní zástupce Aleš Sosík už dříve uvedl, že šlo o takzvaný triangl, což je mechanismus, díky kterému lze dovážet pohonné hmoty, aniž jsou zatíženy daní. Prodejce pak vůči ostatním navíc získává konkurenční výhodu.
Dohoda neschválena
Mezi hlavní organizátory podle obžaloby patří podnikatel Zadeh, který vinu od začátku popíral. Loni v prosinci ale překvapivě projevil zájem o dohodu, po něm pak i někteří další obžalovaní. Soud poté jejich případy vyčlenil do samostatných trestních řízení. Jednotlivými dohodami s letitými tresty vězení se soud začal zabývat v první polovině října, schválil většinu z nich.
Zadehovu dohodu zatím neschválil, důvodem byla podle soudu navrhovaná devítiletá výše trestu vězení, v dohodě také byly chyby. Zadeh s žalobcem se dohodli kromě devítiletého vězení pro Zadeha také na tom, že souzený zaplatí peněžitý trest 17,5 milionu Kč. Šlo o souhrnný trest, soud muži už dříve uložil osmiletý trest za ovlivňování svědků. Zadeh za mřížemi strávil už asi 6,5 roku, z toho část ve vazbě. Soud jednání pro novou dohodu odročil na 29. října.