Článek
Dobeše s Pláškovou původně krajský soud odsoudil za šest případů znásilnění, hrozilo jim pět až 12 let. Podle vrchního soudu však došlo k prokázanému znásilnění jen v jednom případě. Zbylých pět vrátil k novému projednání zlínskému soudu.
„Rozsudek soudu prvního stupně jsme na základě odvolání jak obou obžalovaných, tak státního zástupce zrušili v celém rozsahu. Nově jsme obžalované uznali vinnými pouze v jednom případě znásilnění,“ řekl Právu mluvčí vrchního soudu Stanislav Cik.
V ostatních bodech obžaloby z trestného činu znásilnění vrátil podle něj vrchní soud případ soudu prvního stupně s tím, že má o věci dále jednat a rozhodnout. „Podle nás se soud prvního stupně ve zbylých případech dostatečně nevypořádal se všemi důkazy přicházejícími v úvahu, neprovedl dostatečné dokazování a nebylo proto možné o těchto skutcích rozhodnout,“ doplnil mluvčí.
Aktem prošlo asi 350 žen
Dobeš podle obžaloby na seminářích, které se konaly na různých místech, ženy a dívky takzvaně odháčkoval. Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim znemožňovaly žít plnohodnotný život.
Ženy a dívky věděly, o co jde, opakovaně se rituálu účastnily, přinášely Dobešovi a Pláškové svá těla a finanční prostředky.
Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. „Odháčkováním“ podle spisu prošlo v letech 2004 až 2007 asi 350 žen. Řada z nich se mu podrobila dobrovolně, jiné nikoliv. Plášková se podle obžaloby na znásilnění podílela tím, že se ženami před „odháčkováním“ prováděla dechová cvičení a stimulovala je drážděním jejich pohlavních orgánů. U některých z žen se po „odháčkování“ projevovala posttraumatická stresová porucha.
Podle vrchního soudu mohlo ve zmíněných pěti případech, kterými se má opětovně zabývat zlínský soud, jít nikoliv o znásilnění, nýbrž o využití bezbrannosti žen, které se mohly vrhnout do náruče manipulátora dobrovolně.
Chodily dobrovolně
„Ženy a dívky, které prošly rituálem odháčkování, věděly, o co jde, opakovaně se rituálu účastnily, přinášely Dobešovi a Pláškové svá těla a finanční prostředky a nikdy se necítily být poškozené,“ poukázal předseda senátu vrchního soudu Milan Kaderka. Soud nevyloučil, že v žalovaných případech mohlo jít o opak, mělo by to být však zcela jasně dokázáno.
Naopak v jednom případě došlo k prokázanému znásilnění. „Když žena zjistila, že odháčkování spočívá v prachsprosté souloži, začala se bránit, a to slovně i fyzicky. Pokud obžalovaný tento signál nereflektoval, narušil svobodu ženy rozhodovat o svém sexuálním životě. A na tom se podílela i Plášková,“ konstatoval Kaderka.
Oba obžalovaní jsou stíhání jako uprchlí. Filipínská policie je v roce 2015 zadržela na základě žádosti českých vyšetřovatelů. Na Filipínách jsou nyní drženi v imigračním detenčním zařízení. Dobešův obhájce chce proti pravomocnému odsouzení podat dovolání.
Podle soudce Kaderky oba obžalovaní činí opakované kroky k tomu, aby zabránili deportaci a vyhnuli se v tuzemsku orgánům činným v trestním řízení.