Článek
Státní zástupkyně Petra Ullrichová navrhla Babákovou vyloučit kvůli tomu, že v minulosti byla členkou statutárních orgánů společností Mangara, Garza a Ichys Alfa, společností, které figurují v obžalobě. Babáková byla také jednatelkou společnosti Peskim, která pro Mangaru a Garzu vedla účetnictví. Státní zástupkyně Babákovou chtěla proto vyslechnout jako svědka.
Babáková na to prohlásila, že je Shenarovým advokátem v podstatě od doby, kdy byl obviněn. „Obhajobu pana Shenara jsem převzala v dubnu 2017. Neumím si představit, že po dvou a půl letech obhajování mého klienta bych mohla v této věci svědčit,“ uvedla k návrhu Ullrichové.
Soud osvobodil Vitáskovou v kauze solárních podvodů
Předseda soudního senátu Tome Frankič návrh Ullrichové zamítl. Ta si proti rozhodnutí podala stížnost, o které bude rozhodovat Vrchní soud v Praze. Hlavní líčení proto Frankič odročil na únor.
Shenarovi hrozí až deset let vězení
Shenar koupil v roce 2009 stoprocentní podíly ve třech společnostech zabývajících se pronájmem a provozem nemovitostí. Firmy s projekty solárních elektráren na Českolipsku přejmenoval na eEnergy Ralsko (bývalá Mangara), eEnergy Hodonín (bývalá Garza) a eEnergy Ralsko-Kuřívody (bývalá Ichtys Alfa). Koncem téhož roku je za 515 milionů Kč prodal ČEZ, který je zaplatil v několika splátkách v následujících dvou letech.
Podle obžaloby Shenar nepodal daňová přiznání a nezaplatil daň z příjmu ve výši 76,5 milionu korun. Pětapadesátiletému miliardáři hrozí za daňové úniky až desetiletý trest vězení. Podnikatel vinu už dříve odmítl. Prohlásil, že by bylo hloupé prodat něco státní firmě a nezaplatit daně.