Hlavní obsah

Soud s vojáky nebudu vést někde v zákulisí, nejsme v 50. letech, říká soudce, který bude řešit smrt Afghánce

2:48
2:48

Poslechněte si tento článek

Brno

Případ čtveřice vojáků, které státní zástupce obžaloval z podílu na usmrcení Afghánce Vahidulláha Chána, bude řešit soudce brněnského krajského soudu Dušan Beránek. Novinkám řekl, že s případem ještě neměl čas se seznámit, nicméně rozhodně ho nechce řešit tajně někde v zákulisí. Vojákům hrozí až doživotní tresty. Minimálně část spisu je v utajovaném režimu.

Foto: Armáda ČR

Čeští vojáci v Afghánistánu. Ilustrační foto.

Článek

Chán na podzim roku 2018 zastřelil na afghánské základně Šindád českého psovoda Tomáše Procházku. Čtyři vojáci 601. skupiny speciálních sil z Prostějova byli obžalováni ze čtyř trestných činů. Chán totiž po zadržení a absolvování výslechu, na němž se podíleli i čeští vojáci, později v nemocnici zemřel.

Krajské státní zastupitelství v Brně, které případ dozoruje, poslalo minulý týden obžalobu k místními krajskému soudu, jak informoval server iRozhlas. Novinkám pak informaci potvrdila mluvčí soudu Klára Belkovová.

Případ připadl soudci Dušanu Beránkovi. „Minulý týden jsme měli poradu a byl jsem mimo Brno, takže teprve dnes jsem zjistil, že ten případ mám na starosti. Ještě jsem spis neviděl, jen jsem byl informován, že část je vedena v režimu utajení,“ řekl Novinkám v úterý soudce Beránek.

Zákulisní proces nechystá

Podle zákona má nyní soudce tři měsíce na to, aby buď nařídil jednání, nebo případ vrátil zpět k došetření. „Má to být velmi rozsáhlá věc, navíc s tou utajovanou částí, ale opravdu jsem neměl čas se na to podívat. Mám tu rozepsané rozsudky a dříve napadlé věci, kterým se musím věnovat,“ zdůraznil soudce.

Trestní úsek brněnského krajského soudu je navíc oslaben poté, co na pozici soudce za podivných okolností rezignoval Roman Kafka, jenž nakonec skončil ve vazbě s podezřením z podvodu.

I přes zmiňované utajení nepočítá Beránek s tím, že by jednání zavřel před veřejností.

„Nepořádáme tady žádné tajné procesy, není tu kabinetní, zákulisní justice. Pokud by se v rámci jednání projednávaly utajované skutečnosti, tak by po nezbytně nutnou dobu byla veřejnost vyloučena. Nefunguje to tak, že bychom tu něco tajně rozhodli a pak jen oznámili výsledek,“ vysvětlil soudce.

Ač je případ částečně tajný, o tom, že obžaloba doputovala na soud, média už informovala. „Můžu se akorát kysele pousmát. Co na to říci,“ glosoval Beránek.

Výběr článků

Načítám