Článek
Městský soud v Praze původně Nečasovou, Rittiga a dalšího obžalovaného, právníka Davida Michala, potrestal podmínkami, rozsudek ale zrušil Vrchní soud v Praze. Kvůli rozhodnutí odvolacího senátu podal stížnost tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), Nejvyšší soud (NS) ji zamítl.
Obžaloba tvrdí, že Rittig se v roce 2012 dověděl od bývalé šéfky premiérova kabinetu Nečasové a tehdejšího ministra zemědělství Petra Bendla, že premiér Petr Nečas (ODS) dostal utajený materiál. Lobbista dovodil, že se týká právě jeho, a proto poslal svého právníka na schůzku s Nečasovou, která právníkovi podle obžaloby obsah zprávy sdělila. Rittig pak údajně mohl učinit kroky k zakrytí svého vlivu na státní orgány, státní instituce a společnosti s majetkovou účastí státu. Obžalovaní vinu odmítají.
Hlavní líčení ve věci 1T 5/2015 je zítra /27.12./ zrušeno.
— Tisková mluvčí Městský soud v Praze (@MluvciV) 26. prosince 2018
Pražský městský soud loni v lednu Nečasové uložil podmíněný trest v délce 1,5 roku, Rittigovi a jeho právníkovi Michalovi pak devítiměsíční podmínku. Posledního stíhaného, Rittigova obchodního partnera a bývalého poradce ministra zemědělství Tomáše Jindru, obžaloby zprostil. Předseda trestního senátu Petr Novák tehdy uvedl, že podle něj bylo prokázané, že se Nečasová k obsahu zprávy dostala a jednala o ní s Michalem.
Podle odvolacího soudu se ale podřízený soud nevypořádal se všemi okolnostmi významnými pro rozhodnutí a měl by provést další důkazy. Mimo jiné se také bude muset vypořádat s tím, zda je přípustný stěžejní důkaz obžaloby - odposlech Rittigovy schůzky z hotelu Ventana.
To, že soud zpochybnil použitelnost klíčového důkazu, vadilo Pelikánovi, který v květnu podal stížnost pro porušení zákona. Kritizoval i to, že vrchní soud věc vrátil k novému projednání, přestože si mohl doplňující důkazy obstarat a provést sám. NS však stížnost zamítl, protože shledal, že zákon porušen nebyl.
Nečasová i Rittig čelí obvinění i v dalších kauzách. Někdejší vysoká úřednice je souzena v případu tzv. trafik pro poslance ODS a za krácení daní z luxusních darů. Kvůli údajnému zneužití Vojenského zpravodajství byla nepravomocně potrestána dvouletou podmínkou a pětiletým zákazem činnosti ve vedoucích funkcích státní správy. Rittig je obžalován v souvislosti s tunelováním firmy Oleo Chemical a v případu jízdenek pro pražský dopravní podnik. V kauze Oleo byl Rittig obžaloby nepravomocně zproštěn.