Článek
Proti těmto návrhům se postavil státní zástupce Michal Galát. Tvrdí, že obhajoba je účelová a jde pouze o to dostat bratry Březinovy z vazby. Žalobce se proti rozhodnutí o vrácení případu odvolal k vrchnímu soudu. Ten taky rozhodne o vazbě pro Březinu, ve které zatím zůstává.
Boss ze Zlína se měl zpovídat z třísetmiliónového daňového podvodu, na kterém se měl podílet při nelegálním obchodování s lihem.
Společně s ním měl stanout na lavici obžalovaných i jeho bratr Tomáš Březina a Tomáš Pantlík. Už před zahájením hlavního líčení předseda senátu Eduard Ondrášek připustil, že může dojít k jeho přerušení s ohledem na další trestní stíhání. „Objevily se určité procesní návrhy,“ naznačil tehdy soudce.
Důvodem je nové trestní řízení proti Březinovi a dalším čtrnácti osobám, které vedou detektivové ÚOOZ v souvislosti s rozsáhlým krácením daní a korupčním jednáním hlavy lihové mafie.
Škody jdou do stovek miliónů
Podle obžaloby, kterou má Právo k dispozici, nechal Radek Březina v době od roku 2009 do září 2012 navézt, ukrýt a poté ukrýval v prostoru bývalé mlatevny v Olomouci 163 plastových nádrží o objemu 1000 litrů. Ty obsahovaly 114 126 litrů lihu neznámého původu.
„Objevený etanol nebyl zdaněn, přestože byl skladovatel plátcem spotřební daně. Obžalovaný tak před správcem spotřební daně zatajil vznik daňové povinnosti,“ stojí v obžalobě. Březina navíc nejméně od konce září 2012 organizoval likvidaci a denaturaci lihu v mlatevně tak, aby se státní orgány nedozvěděly o jeho existenci. Státu tak podle obžaloby způsobil škodu za 32,5 miliónu korun.
Státní zástupce viní Radka Březinu i z dalšího zatajení a neodvedení daně z lihu, když od roku 2005 do prosince 2012 nechal navážet a ukrývat v areálu bývalé cihelny ve Stojčíně na Pelhřimovsku 730 kusů plastových nádrží o objemu 1000 litrů a 1382 kovových sudů o objemu 200 litrů, ve kterých bylo uskladněno 989 tisíc litrů etanolu. V tomto případě dosahuje škoda 282 miliónů korun.
Zazděný líh
Za daňový podvod měl stanout před soudem i mladší bratr Radka Březiny Tomáš. Podle obžaloby ukrýval od roku 2007 do září 2012 v jedné z budov průmyslového areálu ve Valašském Meziříčí v uzavřeném zazděném meziprostoru 566 plastových nádrží o objemu 1000 litrů, které obsahovaly 533 tisíc litrů lihu neznámého původu. Státu měl tímto způsobit škodu za 152 miliónů korun.
Komplice bratrů Březinových Tomáše Pantlíka viní státní zastupitelství z napomáhání ukrývání nezdaněného lihu a zametání stop před policejním zátahem v Olomouci. Informace o skladovém lihu i fiktivnosti pronájmu navíc tajil před svými podřízenými. V noci na 26. září 2012 se s dalšími lidmi pokusil líh vypustit do kanalizace. Porušené nádrže objevili policisté, na místě tehdy zasahovali kvůli úniku látky i hasiči.