Článek
Jana Šimuláka a jeho bývalou družku Nikolu Breuerovou státní zástupce Martin Malůš i policisté viní z vytváření fiktivních žádostí o vyplacení kompenzačních bonusů určených pro podnikatele.
Oběma hrozí za podvod až desetileté vězení.
„Obžalovaní se vloni pokusili od státu prostřednictvím 358 žádostí neoprávněně získat téměř 15,7 milionu korun. Díky zafungování mechanismů státní správy došlo k výplatě ‚pouze‘ částky přesahující jeden milion korun,“ uvedl u soudu Malůš.
Žalobce zrušil stíhání plzeňské soudkyně kvůli šíření covidu
Devětatřicetiletý Šimulák odmítl vypovídat. Čtyřiadvacetiletá Breuerová tvrdí, že se na podvodech nepodílela. „Myslela jsem, že žádosti jsou řádné. Já jsem sama žádné nepodávala,“ řekla podle ČTK Breuerová.
Chce si odpočinout v base
Novinářům před soudní síní Šimulák prozradil, že chtěl žádostmi ukázat, jak byly kompenzační bonusy snadno zneužitelné. Poznamenal také, že se mu zdá počet žádostí uvedený v obžalobě větší, než jaký byl ve skutečnosti.
„Proč bych si nemohl za státní peníze odpočinout v base? Chci dostat co nejvíc,“ řekl dále Šimulák, kterému před nedávnem Městský soud v Praze nepravomocně uložil v jiné kauze trest pěti let vězení.
Finanční správa podala kvůli kompenzačním bonusům 126 trestních oznámení
Podvodů s kompenzačními bonusy se Šimulák s tehdejší družkou Breuerovou dopustili i v době nouzového stavu.
„Princip spočíval v tom, že si v podstatě náhodně na internetu vybírali různé podnikatelské subjekty z různých krajů,“ uvedl státní zástupce.
„Zjistili si jejich nacionále a následně prostřednictvím e-mailů u správců daně žádali o výplatu jednotlivých kompenzačních bonusů,“ dodal. Žádosti podávali bez vědomí firem uvedených v nich.
Stát bonusy vyplácel osobám samostatně výdělečně činným a společnostem, jejichž podnikání omezila nebo pozastavila opatření přijatá v souvislosti s pandemií koronaviru. Dvojici policisté zadrželi loni v srpnu na Jablonecku.