Článek
„Soud má za to, že návrh státní zástupkyně je důvodný a může obstát,“ uvedla soudkyně Hana Hubáčková s tím, že případný trest si Grundza bude moci odpykat v českém vězení.
Rozhodnutí není pravomocné, Grundza si proti usnesení podal stížnost.
Podle Grundzovy obhájkyně nebyly splněny všechny podmínky k předání. Vzhledem k situaci, která nastala v Evropě, by se prý mohlo zhoršit postavení Grundzy v trestním řízení.
„Nedomníváme se, že při objektivním rozhodování by situace v Evropě mohla rozhodování ovlivnit,” konstatovala Hubáčková. Státní zástupkyně Renáta Rychnovská proti Grundzovu předání nic nenamítala.
„Souhlasím s tím, pokud mám být potrestán, abych byl potrestán tady v České republice, podle našeho trestního zákoníku,“ prohlásil u soudu Grundza.
V Belgii mu hrozí až dvacet let
ÚOOZ koncem listopadu zadržel na základě eurozatykače čtyři Čechy, kteří měli organizovat převoz běženců z Albánie, Sýrie, Makedonie a Kosova. Celkem si měli přijít za asi dvě desítky převozů více než stovky migrantů na 13 miliónů korun. V Belgii jim hrozí až dvacetileté vězení.
Podle vyšetřování skupina složená z Čechů a Albánců operuje ve východních Flandrech. Měla převážet 15–25 migrantů týdně v různých minibusech, dodávkách a podobně. „Že bych převážel 15–25 lidí týdně přes hranice, je nesmysl. To je nějaké vymyšlené,“ komentoval obvinění Grundza. „Ani ty Albánce neznám, nemám s nimi nic společného,“ dodal.
V belgickém Gentu fungovala jakási přestupní stanice, kde byli migranti dočasně ubytováni a následně převezeni do Velké Británie. Během jednoho převozu zavolali sami migranti pomoc, protože se ve vozidle dusili.
Grundza žije ve Velké Británii a cestuje pravidelně do Česka, pravděpodobně proto, aby organizoval převozy běženců.
O předání dalšího člena údajného gangu Petra Karlíka bude soud rozhodovat ve středu.