Článek
Odvolací senát pražského vrchního soudu tak zamítl odvolání státního zástupce, který v případě Metrostavu a jeho dceřiné společnosti Metrostav Infrastructure žádal, aby se jejich dosavadní tříletý zákaz účasti ve veřejných zakázkách prodloužil na šest let.
Požadoval také poslat Mottla do vězení a zpřísnit trest společnosti Cettus. Soud nevyhověl ani odvoláním některých obžalovaných, kteří chtěli obžaloby zprostit.
„Soud považuje tresty uložené za jinou trestnou činnost za dostačující,“ uvedla předsedkyně senátu Hana Navrátilová.
Padly tresty za opravu hřebčína v Kladrubech
Soud podle ní zhodnotil zejména dobu, která od spáchání činů uběhla. Přihlédl i k tomu, že v mezičase změnily společnosti své vnitřní předpisy a vyměnily vedoucí pracovníky.
Pražský vrchní soud již v únoru potrestal 12 lidí a jednu firmu – Chládek a Tintěra. Uložil jim podmíněné či peněžité tresty, podobně jako krajský soud. Oproti prvoinstančnímu verdiktu osvobodil další dvě obžalované společnosti DOP Construction a Strabag.
Nejpřísnější trest zůstal bývalému řediteli stavební firmy Cettus Vladimíru Novému. V době zakázek, v roce 2013, byl zástupcem investora a zmanipuloval výběrové řízení na zpracování projektové dokumentace a technický dozor.
Odvolací senát mu potvrdil tříletý podmíněný trest se zkušební dobou na pět let. Dostal také peněžitý trest 200 000 korun.
Kauza se týká přípravy a realizace zadávacího řízení v projektu Obnova součástí národní kulturní památky Hřebčín v Kladrubech nad Labem.
Stíhání souviselo s první a druhou etapou obnovy památky. Podle obžaloby byla jednáním obžalovaných ohrožena dotace na rekonstrukci hřebčína ve výši 250 milionů korun.
Nyní projednávaná část případu byla vyloučena, aby prvoinstanční soud nemusel čekat na rozhodnutí v jiných trestních kauzách, ve kterých figurují. Následně uznal obžalované vinnými, upustil ale od potrestání. Další dva muži dostali pravomocné tresty již loni v prosinci.