Článek
Odvolací senát uznal Rittigovi náhradu za 203 právních úkonů. Další tři porady s advokátem byly podle soudu zbytečné.
„Jsou odškodněny pouze takové úkony, které byly účelně vynaloženy na zrušení nezákonného rozhodnutí,“ prohlásila předsedkyně senátu Ivana Kotrčová.
Muži soud také nepřiznal peníze, které vynaložil na právní služby spojené s vydáním peněz, které mu policie kvůli stíhání zajistila.
Lobbista Rittig má nárok na další odškodné. Stát mu má zaplatit advokáty
Rittigův advokát Vlastimil Rampula chce ještě zvážit, zda nepodá proti rozhodnutí ústavní stížnost. Novinářům po skončení jednání řekl, že podle jeho názoru je nutné brát trestní stíhání jako celek a odškodnit veškerou právní pomoc.
„Kauza Oleo Chemical nebyla vůbec jednoduchá,“ uvedl u soudu Rampula. Porad bylo podle něj mnohem více, než za kolik žádal lobbista odškodnění.
Soudy lobbistu v kauze tunelování Oleo Chemical pravomocně osvobodily v roce 2019. Rittig čelil obžalobě ze zpronevěry, krácení daní a praní špinavých peněz, za což mu hrozilo pět až deset let vězení. Podle soudů se ale podnikatelovu vinu nepodařilo prokázat.
Svědek proti Rittigovi vysoudil za nezákonné stíhání dalších 700 tisíc
Za vyvedení 20 milionů korun z Olea prostřednictvím fiktivních smluv o poradenství byli odsouzeni dva majitelé firmy a Rittigův obchodní partner, Peter Kmeť z karibské společnosti Cokeville Assets (CA). Obžaloba tvrdila, že přes tuto firmu putovaly „vyprané“ peníze k Rittigovi, který si za ně pořídil tři nemovitosti v Dubaji. Prvoinstanční senát ale uvedl, že Rittig získával od CA peníze jako odměnu za jisté zahraniční projekty.
Rittig byl stíhán také v takzvané jízdenkové kauze a v kauze údajného vyzrazení utajované informace BIS. V obou případech ho soudy také osvobodily.
Kvůli kauze jízdenek pražského dopravního podniku žádá lobbista podle Rampuly zhruba pětimilionové odškodnění.