Článek
Proti původnímu rozsudku tachovského okresního soudu podali matka i státní zástupce odvolání. Krajský soud v Plzni ho však zamítl.
„Všechny důkazy byly provedeny procesně bezchybným způsobem,“ řekl předseda soudu Eduard Wipplinger s tím, že vyměřený trest je sice mírný, ale nikoli nepřiměřeně mírný.
Wipplinger doplnil, že chlapec zůstává v ústavní výchově, kde je podle svých slov spokojený, a k matce se vrátit nechce.
Pošťačka měla doma 85 kilogramů zásilek. Dostala podmínku
Matka žila s dítětem v chatce na samotě u Tachova. Podle státního zástupce Ondřeje Wendlera zanedbávala chlapcův individuální plán školního vzdělávání, protože nedodržovala pravidla pro domácí výuku.
Neřešila ani jeho zdravotní stav, nechodila s ním na běžné kontroly, ačkoli byl nemocný a vyžadoval lékařskou péči.
Wendler také při předchozím soudním jednání uvedl, že žena komukoliv bránila, aby se k synovi vůbec přiblížil, s cizími lidmi se potkal jenom na chvilku v obchodě.
Izolace trvala několik let, až se nakonec chlapec dostal do výchovného ústavu, kde v současnosti studuje střední školu.
I tady měl však zprvu potíže. „Nedokázal s ostatními komunikovat. Uměl číst a psát, ale odborné předměty jako fyzika nebo chemie mu nic neříkaly,“ konstatoval.
Soud potrestal diskutéry za nabádání k vraždám migrantů podmínkou
Matka se ale hájila tím, že škola byla s výsledky individuální výuky jejího syn spokojena. Ani vynechání pravidelných lékařských prohlídek nepovažovala za problém.
„Doktor mi řekl, že k němu nemusíme chodit, když syn nemá akutní potíže,“ zdůraznila dříve.
Podle znalců však žena není schopna vychovávat děti. „Je značně podezíravá a kritická vůči okolí, ale naprosto nekritická vůči sobě a svému chování,“ shodli se odborníci v posudku.