Článek
Soud ženě vyměřil osm měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Zároveň ji nařídil zrušit obsah uživatelského účtu na sociální síti. „Neměl jsem žádnou pochybnost o vině obžalované,“ řekl soudce David Blaheta.
Obžaloba, kterou se soud zabýval, se týkala podněcování nenávisti vůči skupině osob. Lisková na sociálních sítích v minulých letech sdílela manipulativní příspěvky o muslimech, sexuálních menšinách i členech České pirátské strany.
Zároveň vyzývala k „deukrajinizaci a denacifikaci České republiky“.
Pro autorku výzvy k „deukrajinizaci“ navrhl žalobce trest. Zelenského označila za nacistickou zrůdu
Komentáře se týkaly mimo jiné místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olgy Richterové která podle Liskové řekla, že by Česko mělo „přijmout desítky tisíc uprchlíků a věnovat jim pro jejich pohodlí startovní byty pro mladé“.
Výrok byl ale smyšlený a Richterová kvůli němu podala na Liskovou žalobu, které pražský městský soud už loni v lednu vyhověl a přiznal Richterové odškodné ve výši 50 tisíc korun a omluvu.
Policie následně Liskovou obvinila z trestného činu a státní zastupitelství pak na ni vzneslo obžalobu.
Okresní soud v Ostravě nejprve stíhání Liskové zastavil s tím, že nejde o trestný čin, byť jsou výroky nenávistné, a navíc se Richterová již domohla odškodnění v civilním sporu.
Předmětem obžaloby byly také další výroky týkající se situace na Ukrajině. Lisková například sdílela fotku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, kterého označovala za nacistickou zrůdu, a vyzývala k deukrajinizaci a denacifikaci České republiky.
Lisková se hájila tím, že má právo na svůj vlastní politický názor a trestní stíhání označovala za politicky motivované. Své výroky, které na sociálních sítích šířila, označila za pravdivé a vycházející z reality.
„Nepochybuji o tom, že tento proces je politicky iniciován Piráty,“ řekla mimo jiné.
Smutné podle ní je, že v České republice se po čtvrtstoletí od pádu komunismu vrátily politické procesy.
„Jestliže se mi nelíbí politika Pirátů, mám právo na to upozorňovat. Jestliže jsem proti válce, mám právo o tom hovořit… Vy mne chcete soudit za to, že jako matka mám strach z války?“ rozhorlila se ve své závěrečné řeči.
Soudce v odůvodnění rozsudku odmítl, že by šlo o politický proces. Články a příspěvky Nely Liskové, které byly předmětem obžaloby, označil za manipulativní.
„Jejich dílem bylo vzbudit nenávist a negativní emoce,“ řekl. O tom, že se jí to podařilo, svědčí i záplava reakcí, které soudce při odůvodnění rozsudku ocitoval a které přímo vyzývaly k násilí proti členům této strany.
Hlavní líčení sledovala asi desítka příznivců Liskové. Část z nich během vyhlašování rozsudku z jednací síně demonstrativně odešla. „To se nedá poslouchat,“ řekl jeden z nich.
Lisková v minulosti vystupovala pod hlavičkou ČSSD a později SPD. Působila také jako samozvaná honorární konzulka Doněcké oblasti a stála v čele spolku Zastupitelské centrum Doněcké lidové republiky. Spolek v roce 2017 označil soud jako nezákonný a rozhodl o jeho zrušení.