Článek
„Vazební důvody byly jednak vazba útěková a také předstižná (páchání další trestné činnosti – pozn.red.). Soud části mého návrhu vyhověl, v části rozhodl jinak. Ta věc je velmi závažná, ale blíže to zatím komentovat nemohu,“ řekl státní zástupce Vladimír Pazourek.
V případu figuruje kromě Elischera dalších pět lidí vietnamské národnosti, státní zastupitelství navrhovalo u všech vzetí do vazby. Soud nakonec poslal do vazby soudce Elischera a spoluobviněného Vietnamce, který podle policie domlouval údajné uplácení. Zbylé čtyři obviněné v kauze pustil na svobodu.
Soudcova advokátka Lucie Kýčková rozhodnutí komentovala pouze ve stručnosti a obecně, nemá od klienta souhlas k uvádění podrobností. „S ohledem na citlivost věci si klient nepřeje podrobnější informace. Proti rozhodnutí soudu jsme podali stížnost. Nesouhlasíme s ním a požadovali jsme zcela opačný postup,“ sdělila po jednání médiím.
Kriminalisté v úterý obvinili odborníka na drogové kauzy Elischera z přijetí úplatku, zneužití pravomoci úřední osoby a takzvaného nadržování, při kterém se pachateli pomáhá, aby unikl trestnímu stíhání. Podle médií Elischer přijal úplatek od vietnamské skupiny, kterou soudil v drogové kauze, a několika obžalovaným snížil původní tresty. Elischer podal hned v úterý proti svému obvinění stížnost. Zároveň se rozhodl, že zatím nebude vypovídat.
Jeho komunikaci s vietnamským prostředníkem, který prý konkrétní částky i výše trestu pro obviněné přímo s Elischerem domlouval, údajně zachytily odposlechy policejní Národní protidrogové centrály. Ta případ předala Národní centrále proti organizovanému zločinu (NCOZ) a její detektivové pak Elischera více než rok sledovali.
Zjistili, že údajně nejde jen o jeden případ, kdy měl za peníze ovlivnit odvolací řízení a některým obžalovaným snížit jejich tresty.
Hrozí mu až 12 let
Podle usnesení o zahájení stíhání hrozí sedmapadesátiletému Elischerovi až 12 let vězení za přijímání úplatků, zneužití pravomoci úřední osoby a nadržování. Trestnou činnost páchal soudce podle vyšetřovatelů nejméně od května 2016. Údajně přijal úplatek od vietnamské skupiny, kterou soudil v drogové kauze.
Zprostředkovatelem korupce je podle dokumentu Hung Quoc Nguyen, který je v kauze také obviněn. I jeho ve čtvrtek soud do vazby poslal. Jeho „velmi blízké a nadstandardní vztahy” se soudcem jsou prý zadokumentovány nejméně od července 2013. S Vietnamcem se Elischer scházel i v kanceláři vrchního soudu.
Případem se zabývá NCOZ, dozoruje ho Městské státní zastupitelství v Praze.
Nejméně tři obvinění vazbě unikli
Spolu s Elischerem a Nguyenem čelí obvinění další čtyři lidé, u třech z nich soud ve čtvrtek rozhodl, že do vazby nepůjdou. „V těchto případech došlo k propuštění ze zadržení na svobodu, neboť soudce u těchto obviněných neshledal vazební důvody,” uvedl mluvčí soudu Michal Dvořák. U posledního obviněného podle Dvořáka jednání dosud neskončilo, výsledek bude moci mluvčí sdělit až v pátek.
Soudce Elischer na pražském vrchním soudu působil od roku 2013. Dříve působil na krajském soudě v Ústí. Specializoval se na řešení závažných drogových kauz. Zabýval se například případem skupiny, která ve velkém pěstovala marihuanu v areálu bývalé textilní továrny v Liberci. V minulosti působil také na ústeckém krajském soudu, kde řešil třeba případ vraždy pětiletého chlapce nebo kauzu zkrachovalé Universal banky.