Článek
„Je to historicky první doživotně odsouzený vězeň, který byl takto propuštěn na podmínku,“ řekla Právu mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.
Mezi českými odsouzenci na doživotí byl přitom Müller výjimkou - vlastní rukou totiž nikoho nezabil. Německý soud mu trest uložil za účast na loupežném přepadení, které skončilo těžkým zraněním klenotníka.
Do hlavy jej střelil Müllerův komplic, který byl souzen v Česku a dostal trest 13,5 roku vězení. Klenotník podle dostupných informací přežil, avšak s těžkými následky.
V loňském roce opustil vězení také Jiří Kajínek, jenž byl k doživotí odsouzen za dvojnásobnou vraždu. Jeho případ byl rozdílný v tom, že o propuštění nerozhodl soud. Milost mu udělil prezident Miloš Zeman. [celá zpráva]
Stěžoval si u soudu
Müller žádal o propuštění z vězení již v minulosti. Jeho žádost doputovala až k Ústavnímu soudu. Podle německých předpisů totiž mohl požádat o propuštění po 15 letech ve vězení, podle českých až po 20 letech.
Ústavní soud tehdy rozhodl, že musí dostat přednost česká právní úprava, a to právě proto, že si odpykává trest v Česku. V jeho případě dvacetiletá lhůta shodou okolností uplynula o několik měsíců později.
Müller si nejprve odpykával trest ve Straubingu v Bavorsku, tamní ministerstvo spravedlnosti jej však později předalo k výkonu trestu do Česka. Müller s tím nesouhlasil. V souvislosti s uznáním trestu a umístěním do věznice s ostrahou podal v minulosti dvě ústavní stížnosti, avšak neuspěl.
Podal také stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku, v níž poukazoval na to, že přeložení do Česka pro něj znamenalo zhoršení podmínek hned v několika směrech. Soud stížnost v roce 2011 odmítl.