Článek
Podle obžaloby dostalo hepatitidu 17 lidí. Kvůli vysokému počtu nakažených hrozilo zdravotnicím až deset let vězení. Svým jednáním totiž údajně způsobily těžkou újmu více lidem. Lékařka a sestry podle státního zastupitelství nedodržovaly předepsané hygienické postupy a podmínky při aplikaci infuzí. Nepoužívaly prý sterilní jehly a rukavice a neizolovaly nakažené pacienty.
"Podle předsedkyně senátu Libuše Jungové se nepodařila prokázat příčinná souvislost mezi nemocí a infuzním oddělením," uvedl obhájce Petr Kšáda. Podle právníka soud uznal, že obžaloba byla založena na pravděpodobnostech a někteří svědci prý byli nevěrohodní.
Žloutenka se velmi špatně léčí, u starších lidí je to téměř beznadějné. Státní zastupitelství uvedlo, že několik lidí v důsledku nemoci později zemřelo. Podle znaleckého posudku prý bylo na oddělení vydáno mnohem méně jehel a stříkaček, než mělo být. Také hygienici v té době zjistili ve zdravotnickém zařízení pochybení, oddělení bylo kvůli nim na několik měsíců uzavřeno.
Kvůli nákaze podalo již v roce 2003 šest lidí žalobu o náhradu škody. Do médií se dostal případ ženy, která požadovala po tehdejším provozovateli polikliniky, společnosti Centromed, 370 000 korun a měsíční rentu. Právě ona tvrdila, že příčinou epidemie bylo opakované používání jednorázových jehel a stříkaček. Pacienti se svými žalobami u soudu neuspěli.