Článek
„Nebylo prokázáno, že se stal skutek, pro který je obžalovaný stíhán,“ odůvodnila zprošťující verdikt soudkyně Šárka Šantorová. „Obžalovanému je kladeno za vinu, že měl podporovat hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka. (...) Dospěli jsme k závěru, že tento skutek se nestal,“ dodala.
Soud se odkázal na znalecký posudek Daniela Křížka ze Západočeské univerzity v Plzni, ze kterého podle názoru soudu jednoznačně vyplývá, že v knize nebyly nalezeny znaky extremismu a publikace ani neobsahuje přímé výzvy k násilí vůči jinověrcům.
Podle Křížka ani dalších znalců není salafismus, kterého se překládaná kniha týká, hnutím, jak tvrdila obžaloba. „Je to vnitřně nejednotná ideologie, určitý proud v rámci islámského diskurzu,“ odmítl Křížek v úterý u soudu, že by šlo o hnutí.
Soud už jednou Sáňku obžaloby zprostil, po odvolání státní zástupkyně vrátil pražský městský soud případ k novému projednání. Vzhledem k tomu, že se žalobkyně přímo v jednací síni proti verdiktu odvolala, bude se jím městský soud zabývat znovu.
Začala to razie v muslimských centrech
Případ se týká vydání překladu knihy muslimského kazatele Bilala Philipse nazvaného Základy tavhídu – Islámský koncept boha. Tavhíd je učení o jedinnosti Boha – viz téma Salafisté a wahhábismus.
Kauzu odstartovala razie kriminalistů v dubnu 2014 v muslimských centrech v Praze. Razie se odehrála při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Podle ministerstva vnitra byl zásah v pořádku.
Podle státní zástupkyně Zdeňky Galkové kniha propaguje salafistický směr islámu, který se drží doslovného výkladu koránu. Podle Galkové kniha také požaduje nastolení islámské legislativy šaría.
Sáňka měl podle svých slov v letech 2012–2014 vydání knihy na starost, autorem projektu ale není. Knihy se podle něj stačila prodat asi stovka kusů, po upozornění policie distributor knihu stáhl z nabídky. V západní Evropě je kniha přitom běžně k dostání. „Kniha je ryze teologická,“ odmítl v minulosti tvrzení obžaloby Sáňka.
Podle Sáňky je kniha příspěvkem do debaty o různých směrech v rámci islámu. Sám Sáňka konvertoval k islámu před lety při pobytu na Blízkém východě, kde působil jako přírodovědec. Od jakýchkoliv projevů extremismu se distancoval. „Rázně odmítám praktiky fanatiků z takzvaného Islámského státu,“ uvedl ve své závěrečné řeči v úterý Sáňka.