Článek
„Nejsme schopni v tak krátkém časovém rozmezí provést poradu pro tak zodpovědné rozhodnutí,“ uvedl po čtyřicetiminutové pauze soudce Luboš Vrba, omluvil se přítomným a jednání odročil na příští týden.
Spojené státy viní Alího Fajáda, Faouzi Jabera a Chálida Marabího, že chtěli prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy teroristické organizace FARC. Trojici loni v dubnu zadržela policie v jednom z pražských hotelů. Od té doby jsou muži v české vazbě.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Případ souvisí se zmizením pěti Čechů v Libanonu. Fajád je údajně bratrem taxikáře, z jehož vozu v červenci Češi včetně Fajádova právníka zmizeli.
Otázka provokace
Městský soud požádal prostřednictvím ministerstva spravedlnosti o doplňkové informace. Šlo především o otázky, zda bylo žalované jednání trojice mužů vyprovokováno agenty Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami (DEA), a také o případném zacházení s obžalovanými na území USA.
„Úřad DEA v žádném případě nelákal obžalované ke spáchání trestného činu, který předtím neměli v úmyslu spáchat. Vyšetřování DEA nebylo policejní provokací,“ uvedly Spojené státy v oficiálním vyjádření, které soudce Luboš Vrba přečetl. Podle USA se jednalo o aktivní iniciativu obžalovaných, kteří sami nabízeli řešení možných problémů.
Obhájci trojice poukazují na to, že Spojené státy mohou muže zavřít do časově neomezené samovazby. USA ubezpečily, že k tomu se přistupuje až v krajním případě, kdy by pobyt vězně měl znamenat nebezpečí či ohrožení ať už vězně, nebo ostatních.
Obžalovaní shodně označili jednání amerických agentů za provokaci a stále jakoukoliv vinu odmítají. Podle jednoho z trojice mužů Alího Fajáda neexistují pro jejich obvinění důkazy. „Rok a půl jsem neviděl slunce. Připadám si jako trestaný, aniž bych něco udělal,” poukázal Fajád na fakt, že jsou zadržováni ve vazbě od jara loňského roku.
Hrozí jim doživotí
V roce 2012 se Faouzi Jaber z Pobřeží Slonoviny setkal s americkými agenty, spolupracujícími s protidrogovým úřadem DEA, kteří se vydávali za členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Jaber se měl údajně zavázat, že jim zajistí zbraně, včetně raket země-vzduch, které měly být použity proti americkým jednotkám v Kolumbii.
Jaber navíc souhlasil, že bude FARC pomáhat s převozem a uskladněním kokainu v západní Africe. Celkově se mělo jednat o drogy a zbraně v hodnotě přes 160 miliónů korun. V USA trojici mužů hrozí doživotí.