Článek
Nárokovaná suma se vztahuje k letům 2016 až 2018. Odklad potrvá do té doby, než Nejvyšší soud rozhodne o dovolání v případu.
„S ohledem na rozsah uložené platební povinnosti lze usuzovat, že by neprodlený výkon dovoláním napadeného rozhodnutí, jež se přímo nedotýká právní sféry osob odlišných od účastníků řízení, mohl žalovanému způsobit závažnou újmu. Na základě obsahu spisu a předložených právních otázek přitom nelze vyloučit úspěch dovolání,“ stojí v rozhodnutí senátu v čele s Janem Eliášem.
„Nejvyšší soud proto, aniž předjímá výsledek dovolacího řízení, rozhodl o odkladu vykonatelnosti dovoláním zpochybněného rozsudku odvolacího soudu ve spojení s rozsudkem soudu prvního stupně do právní moci rozhodnutí o dovolání podaném v předmětné kauze,“ dodali soudci.
Rozsudek Okresního soudu pro Prahu-západ loni v říjnu pravomocně potvrdil středočeský krajský soud. Předseda družstva Martin Junek tehdy označil rozhodnutí soudu za skandální.
Nájemné, které musí Svatopluk zaplatit, podle něj skončí u největšího věřitele, kterým je kyperská společnost. Další peníze za užívání nemovitostí žádá Monsport za období po roce 2019, nárok je taktéž předmětem soudního sporu.
Společnost H-System uzavřela po založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy.
Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritního akcionáře Petra Smetku soudy za vytunelování firmy potrestaly 12 lety vězení.
Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty na vlastní náklady dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu.
Podle staršího verdiktu NS jsou nemovitosti součástí konkurzní podstaty H-Systemu a Monsport je může zpeněžit, aby poměrným způsobem uspokojil všechny věřitele. Ústavní soud pak odmítl stížnosti družstva Svatopluk i některých obyvatel domků.