Článek
Návrh na očištění duchovních inicioval právník Lubomír Müller. „Senát dospěl k závěru, že v této věci je potřeba i po více než pětasedmdesáti letech zjednat nápravu,“ okomentoval Müller zatím nepravomocný verdikt, jenž vynesl soud minulý týden.
Připomněl, že kněží přijímali tajnou kurýrní cestou různé ilegálně rozmnožované oběžníky s protistátním obsahem. „Šlo o takzvané pastýřské listy, pokyny o vyloučení z církve a jiné,“ uvedl.
Režim považoval za závadné i jejich prohlášení někdejší vládě a ústřednímu výboru Národní fronty, v němž se zřekli svých kněžských platů. „Uvěznění byli po několika týdnech stresujícího pobytu ve vazbě propuštěni, aniž by pak došlo k soudnímu projednání,“ podotkl Müller.
Konkrétně šlo o Bedřicha Bohdala, Karla Forsta, Františka Jílka, Václava Klaboucha, Jindřicha Senfta, Františka Slavíčka, Karla Smetanu, Františka Korála a Josefa Zahrádku.
Do skupiny patřil také Josef Resl. „Protože dostal čtyřletý trest, vztahovala se na něj rehabilitace přímo ze zákona,“ vysvětlil právník. Doplnil, že u Františka Wonky už k očištění došlo v roce 2021, a to díky podnětu jeho příbuzného.
Nynější verdikt považuje Müller za morální satisfakci. Jasně se podle něj prokázalo, že stát postupoval proti Listině základních práv a svobod. „Soud tak zároveň potvrdil, že stát nemá právo zasahovat do pokynů o vyloučení z církve ani trestat nikoho, že se zříká kněžských platů,“ doplnil.