Článek
Nejvyšší soud odmítl všechny Zelenkovy námitky a v rozsudcích nenašel žádné chyby ani nesrovnalosti. Soudci zdůraznili, že někdejší zdravotník spáchal čin "svým charakterem a rozsahem naprosto ojedinělý". Možnost nápravy je údajně nízká.
"Je sice málo pravděpodobné, že by obviněný v případě pobytu na svobodě ještě někdy pracoval ve zdravotnickém zařízení, avšak s ohledem na jeho naprostou neúctu k lidskému životu nelze spolehlivě vyloučit, že by obdobnou trestnou činnost mohl opakovat i v jiném prostředí a jiným způsobem," uvedl v usnesení senát s předsedou Vladimírem Veselým.
Z usnesení vyplývá, že v podstatě nepřipadal v úvahu žádný nižší trest. Soud poukázal také na oprávněné rozhořčení veřejnosti nad Zelenkovými činy. "Je třeba, aby společnost dala najevo, že se dokáže prostředky trestního práva chránit i před pachateli takto extrémně společensky nebezpečných činů," stojí v usnesení.
Deset vražd z 21 pokusu kvůli "vzrušení"
Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podle spisu podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům způsobil závažné zdravotní komplikace. Heparin jim zředil krev a někteří poté vykrváceli. Během přípravného řízení se Zelenka ke spáchání všech činů doznal. Při hlavním líčení uvedl, že heparin podal pěti lidem a u ostatních si podrobnosti nevybavuje. K původnímu přiznání jej prý donutili policisté násilím.
Soudy Zelenkovi nakonec prokázaly, že zavraždil sedm lidí a u dalších deseti se o to pokusil. Podle rozsudku podával pacientům heparin, aby dosáhl vlastního vzrušení z krizové situace a následné aktivity nemocničního personálu. Letos v lednu policisté zveřejnili, že Zelenka má zřejmě na svědomí ještě další tři vraždy a jeden pokus o ni. Vzhledem k doživotnímu trestu ho však už nebudou trestně stíhat.
Zelenkův případ vyvolal velkou pozornost veřejnosti a médií. Stal se dokonce předlohou pro hraný film, který pod názvem Hodinu nevíš natočil režisér Dan Svátek.