Článek
Rozsudek není pravomocný, lze se proti němu odvolat. Vinu obžalovaných podle soudkyně Jany Humeni prokázaly kromě výpovědí také videonahrávky, které natáčeli a zveřejňovali sami obžalovaní.
Tušl při vynášení rozhodnutí vykřikoval, že soudkyně lže, smál se a ohrazoval se proti některým konkrétním částem rozhodnutí. Soudkyně Tušla napomenula a pohrozila mu kázeňským opatřením.
Obžalobě z výtržnictví čelí i Zdeněk Masár, tomu soud uložil třináctiměsíční podmínku se zkušební dobou na 2,5 roku. I jeho trest už zahrnuje předchozí odsouzení.
Obžalované přišly na jednání podpořit desítky příznivců, někteří z nich se ale chovali agresivně a narušovali soudní jednání, takže je nakonec justiční stráž s pomocí těžkooděnců musela vytlačit z prostoru před soudní síní.
Obžaloba tvrdí, že Tušl se mezi listopadem 2021 a lednem 2022 snažil s Kubkem vynutit kontakt. Čekal na něj před domem, ale také před jeho pracovištěm, podle vyšetřovatelů mu například volal i do ordinace.
Ve druhém bodě obžaloby jsou kromě Tušla viněni i Čermák a Masár. Podle státní zástupkyně ve druhé polovině listopadu 2021, tentokrát před domem Flegra, pouštěli sirénu a Flegra vyzývali, aby „jménem zákona upustil od protiprávního jednání“. Motivem bylo podle žalobkyně Flegra dehonestovat v očích veřejnosti.
Mela na soudu s dezinformátorem Tušlem: Hulákání stopli těžkooděnci
Tušla k soudu přivedla eskorta z vězení, kde si v současnosti odpykává zmíněný trest patnácti měsíců, který mu v březnu soud potvrdil za vyhrožování zabitím pražskému strážníkovi a za vydírání ženy, která na facebookové skupině archivovala a rozkrývala dezinformace, které Tušl šířil.
Čermáka čeká pobyt za mřížemi v kauze podpory a propagace terorismu, za což ho poslal soud do vězení pravomocně na pět a půl roku do vězení před týdnem ve středu. Čermák během pandemie na videu vyzýval k útokům na politiky či k vypálení Senátu.