Článek
Vedení soudu prostřednictvím tiskové mluvčí rozeslalo v pondělí ráno e-mail médiím, ve kterém milost označilo za špatný krok. „Milost za trestný čin může narušit důvěru občanů v soudnictví,“ píše se v prohlášení, které rozeslala mluvčí Vilemína Hana Ondrušová.
Soud uvádí, že zcela respektuje pravomoc prezidenta udělit milost komukoliv, v souvislosti s mediální prezentací však považuje za nutné zdůraznit, že soud je vázán zákonem, který musel ve svém rozhodnutí respektovat. „Legálně nakládat s přípravky, které obsahují látku zařazenou mezi omamné a psychotropní, tak mohou pouze osoby s příslušným oprávněním, nikoliv šaman či jiná nekompetentní osoba,“ píše se v prohlášení soudu.
„Krajský soud v Ostravě považuje za nešťastné, že v návaznosti na zákonnou úpravu vláda na jedné straně stanoví trestnost určitého jednání, na straně druhé se zasazuje o udělení milosti pro toho, kdo se takového jednání dopouští, a to nikoliv z nevědomosti, ale úmyslně, vědomě protiprávně, dlouhodobě, ve značném rozsahu a se značným ziskem. Takový stav citelně odporuje zásadám, na nichž je postaveno trestní soudnictví právního státu, a velmi důrazně narušuje důvěru občanů v soudnictví,“ uzavírá soud.
Překroucená nepravda, řekl obžalovaný v případu šamanských rituálů se zakázanou drogou
Polský manželský pár Jaroslaw a Karolína Kordysovi dostal za trestný čin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy osm let vězení, hlavně protože od svých klientů inkasoval více než 10 milionů korun. Trestní sazba je v tomto případě 8 až 12 let odnětí svobody, soud tedy ukládal trest na dolní hranici trestní sazby. Třetí obžalovaný vyvázl jen s podmínkou.
Manželé si podle obžaloby od roku 2015 do předloňského října nechávali z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už 5000 let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli.
Obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při nichž jim nápoj s drogou podávali. Do Česka podle soudu postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého naředěním získali asi 300 litrů nápoje.
Experti volají po revizi zákonů
Výše trestu tehdy zvedla vlnu kritiky. Soud mohl uložit trest pod dolní hranicí sazby, nicméně soudce Vladimír Hendrych k tomu nepřistoupil s ohledem na dobu páchané trestné činnosti a množství klientů.
Ayahuasca je v Česku sice na seznamu nedovolených látek, nicméně protidrogoví experti upozorňují, že její škodlivost je minimální.
Vládní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil se domnívá, že šlo o exemplární potrestání celé skupiny lidí, kteří se zabývají terapeutickými sezeními s ayahuascou. „Nepovažuji to za přípustné, je potřeba revidovat trestní zákoník. Tahle kauza to jednoznačně nasvítila,“ uvedl Vobořil.
Psychedelika jako léčba
O potřebě revidovat český trestní zákoník hovoří i adiktoložka Vladěna Sobasová z nadačního fondu pro výzkum psychedelik PSYRES.
„V současnosti se po celém světě hovoří o asistované psychoterapii s využitím psychedelik jako o formě léčby, která je nadějí pro pacienty s jinak neléčitelnými duševními onemocněními. Přesto v Česku trestní zákoník za nakládání s těmito látkami stanovuje vysoké tresty, jako je osmileté nepodmíněné odnětí svobody v případě kauzy Kordysových,“ komentovala zprávu o chystané milosti s tím, že ji považuje za krok směrem k drogové politice ČR opřené o aktuální vědecké důkazy.
„Věříme, že racionální přístup k psychedelickým látkám otevře dveře k revizi zastaralých toxikologických zákonů, které vznikaly před 50 lety, a k legislativním úpravám, které umožní využití tohoto nadějného nástroje v odborné terapeutické praxi,“ dodala Sobasová.