Článek
Naplánované pondělní jednání Novinkám ve čtvrtek potvrdila mluvčí obvodního soudu Barbora Chlostová s tím, že více informací nemůže zatím poskytnout.
„Bude se konat neveřejné zasedání, ale čeho se bude týkat, to sdělovat nebudeme. Pokud by z tohoto jednání byl nějaký závěr, bude nejprve nutné jej rozeslat stranám případu. Teprve pak by bylo možné informaci poskytnout,“ řekla redakci mluvčí soudu.
Podle nejmenovaného obhájce, který v případu zastupuje jednoho z celkem devíti obžalovaných, se soud musí v neveřejném jednání, tedy bez aktérů případu i jejich advokátů, vypořádat s několika návrhy a námitkami, které obdržel.
„Řeší námitky, které dávali Redl se svým obhájcem, Hlubuček a ještě někdo. Jde o námitky podjatosti celého soudního senátu, návrhy na předběžné projednání obžalob. To se musí vyřešit předtím, než soud může nařídit případné hlavní líčení,“ přiblížil Novinkám advokát.
Redlův obhájce Pavel Pechanec však ve čtvrtek odmítl tyto informace jakkoli komentovat s tím, že není klientem zbaven mlčenlivosti. Už nyní je ale jasné, že i kdyby soud námitky odmítl, anebo jim naopak vyhověl s tím, že je skutečně podjatý, kauza i celý spis zamíří k nadřízenému Městskému soudu v Praze. Ten pak bude rozhodovat o stížnostech – buďto obhajoby, nebo státního zástupce. Možné zahájení hlavního líčení se tak opět posouvá.
Chtěl se vyloučit sám
Soud přitom už jednou o případu v neveřejném zasedání rozhodoval. Letos v srpnu se soudce Jakub Kriebel, který dostal tento případ jako předseda senátu na starosti, vyloučil právě pro možnou podjatost z projednávání kauzy.
Důvodem byla skutečnost, že se Kriebel na žádost detektivů z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) osobně zúčastnil předloni 24. srpna výslechu jednoho svědka v této kauze, a tedy zasáhl do probíhajícího vyšetřování.
Jenže jeho srpnové rozhodnutí o podjatosti zrušil koncem září na základě stížnosti státního zastupitelství nadřízený Městský soud v Praze, podle kterého není Kriebel podjatý a měl by kauzu jako soudce nadále řešit.
Další změna v Dozimetru, odvolací soud zrušil rozhodnutí o vyloučení soudce z kauzy
Obžaloba viní devět lidí v kauze Dozimetr z různých trestných činů kvůli korupci při manipulacích se zakázkami DPP. Státní zástupce Adam Borgula jim klade za vinu účast na organizované zločinecké skupině, přijetí úplatku, podplacení, praní špinavých peněz a také nedovolené nakládání s drogami.
Vyšetřovatelé tvrdí, že organizovaná skupina obsadila důležité pozice v pražském dopravním podniku tak, aby spřátelení manažeři mohli ovlivňovat výběrová řízení s cílem získat od vítězných firem úplatky. Klíčovou postavou skupiny byl podle nich podnikatel Redl, který byl dříve spojován s odsouzeným uprchlým Radovanem Krejčířem.
U dalších dvou obviněných žalobce navrhuje, aby soud schválil dohodu o vině a trestu. Jedním z nich je podle zjištění redakce podnikatel Pavel Dovhomilja, který spolupracoval s policií od samého počátku propuknutí kauzy. Ten je obviněn i nové větvi případu, kde policie od poloviny října trestně stíhá kvůli dalším zakázkám DPP a s nimi spojené korupci celkem jedenáct lidí a tři firmy.
Druhým, kdo se s žalobcem dohodl na vině a trestu, je pak další podnikatel Zakaría Nemrah, jehož jméno, stejně jako to Dovhomiljovo, v rozsáhlé obžalobě čítající celkem 275 stran chybí. Vše ale ještě musí schválit soud.
Kromě toho přišel Deník N s informací, že o dohodě se státním zástupcem Borgulou přemýšlejí i domnělá hlava celé zločinecké skupiny Redl a také Hlubuček. Mohli by tím dosáhnout snížení případného trestu, což třeba v případě Redla může být podle návrhu obžaloby až deset let za mřížemi a finanční sankce pět milionů korun.