Článek
Jandera k soudu nepřišel a celou dobu byl nekontaktní. „Řízení probíhalo jako proti uprchlému,“ řekl soudce Petr Sperk.
Jandera na sebe strhl pozornost policistů loni v květnu, kdy přijali oznámení od jednoho z cestujících, podle kterého měl během jízdy zavěšen na krku německý „železný kříž“ s hákovým křížem uprostřed. Během vyšetřování se ukázalo, že Jandera neměl za volantem vůbec sedět. Rozhodnutím plzeňského magistrátu měl totiž v té době uložen desetiměsíční zákaz řízení za jízdu pod vlivem alkoholu
Řidič autobusu měl napadnout cestující, protože neměla roušku
Jandera byl zaměstnám u společnosti Klatovská dopravní, která městskou dopravu v okresním městě zajišťuje. Její jednatelka Jana Formanová uvedla, že to bylo pro firmu překvapení. „Když jsme pana Janderu přijímali, řidičský průkaz měl. O tom, že o něj v mezidobí přišel, nám neřekl a ani nám nikdo nedal vědět. Přišlo se na to až v souvislosti s vyšetřováním jeho přívěsku. Tak jsem po něm chtěla vysvětlení a on se přiznal, že mu ho sebrali za alkohol,“ uvedla Formanová. Podle ní je chyba, že správní orgán nebo policisté o uloženém zákazu řízení nedali vědět, zejména pokud je zaměstnavatelem veřejný dopravce.
Vzal si ho na ukázku
Případ nevhodného přívěsku nakonec policisté postoupili k vyřízení přestupkové komisi. Jandera tehdy vysvětloval, že šlo o válečnou symboliku, která se vázala k předmětnému dni. „Je to sběratelský předmět. Vzal jsem si ho jen na ukázku, protože osmý květen je historický den, kdy si lidé hrají na vojáky a nosí různé uniformy. Já jsem si prostě vzal kříž,“ tvrdil řidič s tím, že za celou směnu mu nikdo z desítek cestujících nic neřekl.
Zároveň popřel, že by tím chtěl projevovat sympatie k nacismu. „S žádným takovým hnutím nemám nic společného a nejsem žádný rasista. Nesledoval jsem tím nic jiného, než že jsem to bral jako ukázku pro lidi, aby viděli, jak takový kříž vypadá, neboť je takových příležitostí málo,“ dodal řidič.