Článek
Do kontaktu přišla žena s neznámým letos v září, když reagoval velmi pozitivně na její komentář na Facebooku. Oslovil ji a začali si dopisovat nejprve na sociální síti, později přešli na WhatsApp.
Popisoval jí, že je českým lékařem působícím na misi na Ukrajině, snažil se jí všelijak zalíbit a následně začali plánovat společnou budoucnost po jeho návratu z mise. Tvrdil, že si otevře ordinaci v Česku, kam se přestěhuje, protože až dosud žil prý s rodiči v Londýně.
Falešný lékař neztrácel čas a požádal ji už začátkem října o malou službu. Potřeboval si prý na její adresu poslat své osobní doklady a šperky, aby o ně ve válkou zmítané zemi nepřišel.
Falešný léčitel z Chomutovska vylákal z důvěřivců přes tři miliony korun
„Transport balíčku ale nebyl zadarmo a údajné poplatky musela zaplatit ze svého. Ty se nakonec vyšplhaly na 300 000 korun. Že se stala obětí podvodníka, pochopila po Vánocích, a podala na něj trestní oznámení,“ popsala Ivana Baláková, mluvčí Policie ČR v Libereckém kraji.
Podvedené ženě zůstal pocit hořkého zklamání a také půjčky ve výši 130 tisíc korun včetně úroků. Přišla rovněž o své úspory, které skončily na účtech podvodníků.
Případ je jedním ze stovek, které policisté řeší. Podvodníci často hrají na city lidí a vydávají se nejen za lékaře na misích, ale také za příslušníky americké armády v Afghánistánu či v dalších vzdálených zemích.
„Nejúčinnější obranou před nimi je odmítnout veškeré žádosti o peníze od neznámých lidí, kteří za ně slibují přátelství nebo lásku. Jde o obchodování s lidskými city, které přináší obrovské zisky podvodníkům a jejich obětem jen hluboké osobní zklamání a finanční krachy,“ upozornila Baláková.