Článek
Poškozené odkázal břeclavský okresní soud do civilního řízení a nepotěšil je ani odvolací Krajský soud v Brně, který jejich odvolání i odvolání státního zástupce ve čtvrtek smetl ze stolu.
Frustrace poškozených pak vybublala před jednací síní, kdy se jedna z obyvatelek Hrušek na Břeclavsku, která Štrasmajerovi sedla na lep, dostala do slovní přestřelky s jeho advokátem. Sám odsouzený muž se k soudu nedostavil.
Krajský soud posuzoval jen finanční část celého případu. „Skutečným poškozeným je Státní fond podpory investic, nikoli jednotliví stavebníci. Asi nikdo ale nepochybuje, že lidé, v jejichž prospěch měly být dotace od fondu použity, se v důsledku tornáda dostali do velice stresové situace a obžalovaný jim nasliboval, jak jim pomůže. A k tomu nedošlo,“ tvrdil v odvolání státní zástupce Ivo Hahn.
Mladík dostal podmínku za podvod na obětech tornáda. U soudu dělal opičky
„Jejich stresová situace se tím ještě prohloubila a na to by mělo být soudem reagováno. Neměl by být problém, aby jim byla přiznána náhrada nemajetkové újmy,“ dodal.
Štrasmajr z fondu získal částku okolo šesti milionů korun. Nějaké práce provedl, vystavoval ale i falešné faktury. „Nezpochybňuje tu částku od fondu, tam ty sumy jsou zcela nepochybné. Ale u některých poškozených to bylo trochu jinak, peníze jim přišly na účet a oni to pak poslali dál. A u nemajetkové újmy je to také na zvážení,“ řekl u soudu mužův advokát.
Senát v čele s Danou Kancírovou nakonec rozhodl, že výpočet náhrady škody přesahuje možnosti trestního soudu, neboť částka podle verdiktu nebyla jednoznačně doložena.
„Primárním poškozeným je státní fond a ten nedokázal výši škody spolehlivě určit. Je to velmi podrobná práce to všechno spočítat. Pokud nemáme podklady, nelze v trestním řízení rozhodnout,“ vysvětlila Kancírová i k náhradě nemajetkové újmy.