Hlavní obsah

Skládku plastů v Rynholci nejspíš někdo úmyslně podpálil

3:20
3:20

Poslechněte si tento článek

Střední Čechy

Už jedinou vyšetřovací verzí požáru skládky plastů u Rynholce na Rakovnicku je úmyslné zapálení. Oznámil to v pondělí dopoledne velitel zásahu Martin Vondra. Vyšetřovatelé znají přesné místo, kde začalo hořet. Skládka vzplála minulé pondělí a hasiči požár likvidovali až do pátku. Ještě několik dní budou muset místo hlídat a kontrolovat.

Požár skládky v RynholciVideo: Aktu.cz

Článek

„Měli jsme na místě psa na vyhledávání akcelerantů. Přesně víme, kde je ohnisko. Máme jednu verzi, jakým způsobem ten požár vznikl,“ uvedl na tiskové konferenci Vondra s dodatkem, že příčiny se dál zjišťují.

„Pořád je případ v šetření, ale vzhledem k tomu, že víme, kde bylo ohnisko požáru, a moc dalších možností nepřichází v úvahu, tak se úmyslné zapálení jeví jako nejpravděpodobnější verze,“ potvrdil Právu mluvčí hasičů Jan Sýkora.

Samovznícení podle něj vzhledem k materiálu nepřichází v úvahu, a že by hromady plastu vzplály například od odhozené cigarety, se vyšetřovatelům také nejeví pravděpodobné. Zvláště vzhledem k tomu, že hořet začalo po vydatném dešti. O technické závadě nemůže být ani řeč. „Jedná se o skládku plastů, je to odpad ze žlutých popelnic slisovaný do metrových kostek a vyskládaný na sebe,“ popisoval Sýkora.

Kontrola teploty

Hasiči už sice místo opustili, ale ještě ho jezdí kontrolovat a měřit teplotu v hloubi vyhořelých hromad i na povrchu. Vyhořelo množství odpadu na ploše o rozloze zhruba 200 krát 200 metrů, přitom slisované kostky byly vyskládané do výšky kolem pěti až osmi metrů. N zásahu se vystřídalo kolem 250 hasičů. Škoda zatím není známa, firma Ekologie Rynholec ji vyčíslí tento týden. Při požáru se uvolnilo velké množství zplodin.

Foto: X/HZS Středočeského kraje

Zásah hasičů u hořící skládky u Rynholce na Rakovnicku

Jana Bizíková z Chemické laboratoře Hasičského záchranného sboru ČR v Kamenici poukázala na to, že důsledky požáru zmírnilo počasí a dobré rozptylové podmínky.

Smogová situace

V okolních obcích nebyly první den naměřeny škodlivé koncentrace, ale druhý den se situace zhoršila, protože dým se držel níž. V některých obcích laboratoř zjistila škodlivé látky, ale jejich koncentrace nebyly podle Bizíkové takové, aby se musela provádět nějaká opatření. Starostové dostali doporučení, aby se lidé chovali jako za smogové situace, tedy nepobývali zbytečně venku a nevětrali.

S rozebíráním hromad plastového odpadu pomáhala těžká technika, k hašení využívali hasiči i kontejnery na hašení elektromobilů naplněné vodou. Zásah zpočátku komplikovaly vysoké teploty, záchranáři ošetřili 20 hasičů, většinu z nich kvůli přehřátí.

V blízkém lese museli hasiči zbudovat retenční nádrž na zachycení odtékající hasební vody, která by mohla kontaminovat zdroj pitné vody. Podle chemika Povodí Vltavy Milana Koželuha analýzy neprokázaly znečištění vod požárem. Případ prověřuje policie i kvůli obecnému ohrožení.

Související témata:

Výběr článků

Načítám