Článek
Sitta se svým synem před osmi lety upozornil na poradenskou smlouvu se společností Cokeville Assets, která sídlí na Panenských ostrovech. Přes ní podle policie putovaly provize z výroby jízdenek k lobbistovi Ivo Rittigovi. Konkrétně podle spisu mělo jít o 17 haléřů z každé prodané jízdenky.
Klíčovým svědkem je v této věci Sittův syn, který byl nedávno pravomocně zproštěn obžaloby z tunelování Neographu. [celá zpráva] V jeho kauze však podal státní zástupce dovolání k Nevyššímu soudu, proto Sitta starší nevypovídal.
„Mám obavu, že bych svojí výpovědí mohl způsobit trestní stíhání,“ vysvětlil Sitta starší.
Soud tak četl jeho obsáhlé výpovědi, které Sitta starší učinil na policii při vyšetřování jízdenkové kauzy. V nich Sitta mluvil proti Rititgovi i dalším obžalovaným. Například při výpovědi na policii vysvětloval, že tisk jízdenek pro pražský dopravní podnik nebyl hlavní činností tiskárny. Naopak šlo spíše o okrajovou záležitost.
„Přeťal jsem penězovod a netušil jsem, jaký dopad to bude mít,“ řekl detektivům Sitta k důvodům, proč se rozhodl smlouvy s dopravním podnikem vypovědět.
Z mého pohledu je použitelná výpověď z přípravného řízení.
K výpovědi se prý rozhodl kvůli tomu, že nechtěl, aby se s firmou dostal na šikmou plochu. Na policii si nebral servítky třeba vůči někdejšímu řediteli dopravního podniku Martinovi Dvořákovi, který rovněž v jízdenkové kauze patří mezi obviněné. Prohlásil o něm třeba, že ho do funkce nainstaloval Rittig s primátorem Pavlem Bémem (ODS).
Státní zástupce Adam Borgula nepovažuje za problém to, že Sitta starší nevypovídal. „Z mého pohledu je použitelná výpověď z přípravného řízení,“ řekl Borgula.