Článek
"Proti jednomu cyklistovi, který upadl na kole a způsobil si zranění, nyní vedeme řízení. Hrozí mu pokuta 25 až 50 tisíc korun," uvedl mluvčí karlovarského magistrátu Jakub Kaválek. Podobný případ se stal před časem ve Zlíně, kde se v červnu po pádu vážně zranil dvacetiletý cyklista. Podle nového zákona hrozí člověku, který při dopravní nehodě zraní člověka, a to i sám sebe, pokuta až 50 tisíc korun.
Na samotném Zlínsku od platnosti novely zákona eviduje policie asi dvacet případů dopravních nehod s cyklisty, při nichž došlo ke zranění. Pět řízení už bylo skončeno v blokovém řízení s pokutou do tisíce korun, což je podle výkladu ministerstva dopravy možné.
Pozor na jízdu po chodníku
Města mají k přestupkům cyklistů různý přístup. Někde jsou tolerantní a spíše jim domlouvají, jinde přísně trestají. Zejména pak za jízdu po chodníku, v jednosměrce, po přechodu pro chodce či dokonce na červenou, což mnozí cyklisté zřejmě považují za zcela normální.
Podle mluvčího brněnských strážníků Zdeňka Nováka řešili v červenci a srpnu celkem 211 přestupků cyklistů. Z toho 91 případů bylo řešeno domluvou, zbývající blokovou pokutou v průměrné výši 273 Kč. "Nejčastějšími přestupky byly jízda na chodníku, nerespektování zákazu vjezdu, jízda v pěší zóně," informoval mluvčí.
V Českých Budějovicích pokutovali během prázdnin jen patnáctku cyklistů, kteří v průměru zaplatili tři sta korun. Dvanáct cyklistů přišlo o peníze v Olomouci. "Nejčastějším prohřeškem byly jízda po chodníku a nedostatečné vybavení jízdních kol," řekla Právu olomoucká policejní mluvčí Marta Vlachová.
Napilno měli o prázdninách v Ostravě, kde strážníci řešili už 766 přestupků cyklistů. Právu to řekla mluvčí Městské policie v Ostravě Vladimíra Kejdová s tím, že více než polovina hříšníků dostala na místě blokovou pokutu.
V několika případech jeli cyklisté s alkoholem v krvi. K těmto případům strážníci přivolali dopravní policii, případně je postoupili odboru dopravně-správních činností ostravského magistrátu. Opilým cyklistům hrozí za hladinu alkoholu do 1 promile 10 tisíc korun, nad tuto hranici 25 až 50 tisíc korun.
Praha spíše bojuje s chodci
Praha spíše než s cyklisty bojuje s chodci. "Ti jsou větším problémem. Podle statistik je polovina nehod, v nichž figurují chodci, zaviněna právě jimi," řekl Právu zástupce ředitele pražských strážníků Ludvík Klema s tím, že cyklisté se v centru města příliš neobjevují.
"A pokud ano, jde převážně o messengery, kteří pravidla moc nerespektují. Najíždějí ze silnice na chodníky a naopak, jezdí v protisměru apod. Můžeme jim dát na místě pokutu do dvou tisíc korun, což také děláme," sdělil Klema. Přesnější statistiky neuvedl.
V Liberci bez pokut
Jsou ale i tolerantní města, například Liberec. "Od doby platnosti nového zákona jsme nemuseli pokutovat žádného cyklistu. Jejich přestupky jsme řešili pouze domluvou, protože nebyly závažné a neohrožovali další účastníky silničního provozu," uvedla pro Právo liberecká policejní mluvčí Vlasta Suchánková.