Článek
Informaci o vývoji v případu sdělil ve středu na dotaz Práva mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Městští žalobci v rámci prováděné dohledové prověrky sice nevyhověli námitkám Cimického a jeho podnět odložili, zároveň však případ vrátili obvodnímu státnímu zastupitelství, aby se kauzou dále zabývalo.
„Z důvodu rozsahu věci, počtu skutků a jejich časového odstupu od dnešních dnů bude muset obvodní státní zastupitelství podrobněji vypořádat otázku právní kvalifikace jednotlivých skutků s přihlédnutím k úpravě platné v době jejich spáchání a s tím související otázce promlčení,“ uvedl Cimbala.
Obvodní státní zastupitelství případ vrátilo zpět policii k došetření s tím, aby se zaměřila na další poškozené.
Podle informací Práva hrozí promlčení více než 25 z celkových 28 skutků znásilnění a vydírání se sexuálním podtextem. Většina případů se totiž odehrála v 80. a 90. letech a na začátku nového tisíciletí, přičemž mezi některými z nich byl větší časový odstup, takže by mohlo dojít ke zmíněnému promlčení. Navíc se několikrát změnil zákon ohledně délky promlčecí lhůty.
Hledají se poškozené
Policie proto žádá další možné poškozené ženy, aby se ozvaly a připojily se k trestnímu řízení.
„Státní zastupitelství připomíná výzvu policejního orgánu, aby se s ohledem na dále prováděné vyšetřování, případné další osoby, které by jednáním obviněného mohly být poškozeny, obrátily na telefonní číslo Policie ČR 732 100 239,“ konstatoval Cimbala.
O obtěžování ze strany Cimického loni v říjnu veřejně promluvily minimálně čtyři jeho bývalé pacientky včetně zpěvačky a herečky Jany Fabiánové. Právě dcera zpěvačky Nadi Urbánkové se ozvala jako první poté, co Pražský hrad sdělil, že míní k výročí 28. října udělit Cimickému státní vyznamenání za zásluhy v oblasti kultury.
Policie poté začala případ prověřovat od loňského listopadu, kdy se jí po zveřejnění příběhu zpěvačky Fabiánové ozvaly další ženy. Jak Právo v prosinci uvedlo, policii se přihlásila více než padesátka možných obětí sexuálního obtěžování a násilí ze strany lékaře, který řadu let působil i jako primář jednoho oddělení psychiatrické nemocnice v pražských Bohnicích.
Mezi možnými oběťmi byla i moderátorka ČT Martina Hynková Vrbová. Ta na rozdíl od ostatních nebyla v minulosti pacientkou známého psychiatra, ale spolupracovala s ním před dvaceti lety na jednom televizním pořadu. K události podle ní došlo už v roce 2000 u něj v ordinaci, kam ji pozval.
„Záhy po příchodu mě napadl, povalil mě na pohovku, osahával mě na prsou a nepříjemně mě líbal. Dokonce mi u toho recitoval jakousi básničku o Šípkové Růžence. Zřejmě měl potřebu do toho vnést i nějakou poezii, jinak si to nedovedu vysvětlit… Byl mimo. Jak jsem ho v té chvíli viděla, tak mi připadal, že je úplně v transu… Odešla jsem, spíš utekla,“ přiblížila Právu Hynková.