Článek
Podle ústavních soudců se všechny předchozí soudní instance, které v případu rozhodovaly, vypořádaly s argumentací obhajoby způsobem odpovídajícím závažnosti činu. Pro stížnost odsouzeného neshledal ÚS žádné důvody a odmítl ji.
„Závěry ani procesní postupy (předchozích soudů) nezavdávají podle mínění Ústavního soudu žádné pochybnosti z hlediska dodržení zásad spravedlivého procesu a presumpce neviny," stojí v usnesení zpřístupněném v databázi ÚS.
Čin se odehrál v říjnu 2018 před sídlem jedné z rokycanských firem, kde žena seděla v autě na místě spolujezdce. Ve voze byl také její malý syn. Aliu přišel k autu, otevřel dveře a střelil ženu do obličeje. Pak odjel a snažil se zbavit zbraně.
Drogového bosse zatkli na dálnici, byl ozbrojený a ujížděl dvěstěpadesátkou
Žena zemřela po 11 dnech. Motivem činu patrně byly partnerské neshody. Tragédii zachytily kamery.Pachatel by měl rodině oběti vyplatit několikamilionové odškodnění.
Aliu před soudy opakovaně tvrdil, že výstřel padl náhodně a že neměl v plánu družku zabít. Kritizoval dokazování - justice prý účelově vybírala a upřednostňovala důkazy, které svědčily v jeho neprospěch. Nejvyšší soud ale v letošním rozhodnutí označil pachatelovu obhajobu za nevěrohodnou.
Před zraky syna zastřelil družku, soud mu potvrdil 16 let
Podle Nejvyššího soudu Aliu patrně čin plánoval a jednal s rozmyslem. „Tomu odpovídá skutečnost, že obviněný si nejprve musel opatřit informace o místě, kde se poškozená aktuálně nachází, ozbrojil se, jel najisto na místo činu a v rychlém sledu událostí na poškozenou vystřelil," naznačili v rozhodnutí soudci Nejvyššího soudu.
Plánovaná vražda by mohla znamenat přísnější trest, který ale Nejvyšší soud uložit nemohl - státní zastupitelství totiž nepodávalo dovolání.