Článek
Starší z mužů zareagoval na reklamu investiční společnosti zveřejněnou na internetu.
„Do mobilního telefonu a počítače si podle pokynů nainstaloval aplikaci umožňující vzdálený přístup a podle instrukcí provedl několik platebních transakcí. Na jeho účtu se dokonce už po několika dnech objevila i jedna zahraniční příchozí platba ve výši téměř 250 000 korun, která měla muže přesvědčit o výhodnosti investování. Nakonec ale senior přišel o více než 1 300 000 korun,“ popsala policejní mluvčí Andrea Muzikantová.
I druhý muž sčítá po investování více než milionovou ztrátu. Během čtyř měsíců naposílal ze svého bankovního účtu přes 1 250 000 korun, které pak podle pokynů muže vydávajícího se za realitního makléře posílal dále prostřednictvím kryptoměnových platforem, dokud mu nebyl bankou zablokován jeho bankovní účet, uvedla policie.
Žena dělala hloupou a nahrála si hovor s kyberšmejdem
„Policisté z Přelouče i z Holic zahájili v obou případech úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu a shromažďují a zajišťují veškeré listinné důkazy. V případě dopadení a pravomocného odsouzení pachatelům hrozí pobyt za mřížemi na dvě léta až osm let,“ doplnila Muzikantová.
Na podobné podvody upozorňuje policie opakovaně. Odehrávají se vesměs podle stejných scénářů, kdy se oběti, jež zareaguje na reklamu na internetu, ozve fiktivní bankéř nebo makléř s neodolatelnou nabídkou výhodných investic. S touto legendou pak vyžaduje buďto převody peněz, nebo se snaží získat přístup do klientova počítače či mobilního telefonu, kde si potom si podvodníci mohou dělat doslova, co chtějí.
Hlavní obranou je nikdy neposílat peníze na účty nadiktované neznámými lidmi, ani si podle jejich instrukcí nestahovat software do svého počítače či mobilu.