Článek
Adam Klimeš působil osm let jako preventista u ostravské městské policie, od konce uplynulého roku ve stejné práci pokračuje i v nedaleké Opavě. Vedení zdejší městské policie se zde rozhodlo rozšířit osvětu o nástrahách internetu právě mezi seniory, kteří patří spolu s dětmi k velmi ohroženým skupinám.
Už během svého působení v Ostravě se na přednáškách určených pro skupiny seniorů Adam Klimeš setkával s tím, že se mu lidé svěřovali, jak kvůli své neopatrnosti nebo naivitě přišli na internetu o peníze. V paměti mu utkvěl i případ téměř sedmdesátileté oběti, která si prožila velmi nepříjemné období kvůli fotce s odhaleným přirozením.
Slíbil jí vážný vztah
Příklad dokládá, kam až může vést lidská důvěra hraničící s naivitou. „Seniorka přišla po debatě za kolegyní, které přiznala, že se za to strašně stydí, ale že poslala svou intimní fotku neznámému muži, který se vydával za lékaře. Sliboval jí vztah a chtěl přijet do České republiky. Po asi dvou měsících e-mailové korespondence jí napsal, že když už jsou téměř partneři, bylo by dobré, aby mu poslala právě takovou fotku, což učinila, protože muži důvěřovala. Následně však po ženě požadoval peníze, jinak že fotku zveřejní a pošle ji jejím příbuzným,“ vzpomíná Klimeš s tím, že případ tehdy prověřovala i Policie ČR. „Naštěstí to dopadlo dobře, komunikace se odehrávala pouze přes e-mail a žena nepoužívala sociální sítě, takže pachatel, který byl z ciziny, neměl jak se k jejím příbuzným dostat,“ řekl.
Obnažil se při videohovoru s neznámou ženou. Ta začala muže z Olomouce vydírat
Senioři jako snadná oběť
Právě podobné případy jsou důvodem, proč v Ostravě a nyní i v Opavě preventivní přednášky pro seniory pořádají. „Navázali jsme spolupráci se dvěma kluby seniorů a samozřejmě přihlásit se může každý. Účastníci se v kurzech seznámí se základními zásadami bezpečného používání internetu, naučí se na praktických ukázkách poznávat podvodné e-maily a problémové weby v oblasti internetového bankovnictví, ale také se seznámí s případy týkajícími se phishingu nebo kryptoměn. Kurzy jsou zaměřeny i na oblast dezinformací, řetězových e-mailů a podobně,“ dodal s tím, že podobné přednášky opavská městská policie už dlouhou dobu pořádá i pro kolektivy žáků ze základních škol, od letošního roku se více zaměří také na středoškoláky.
Podle ředitele Městské policie Opava Jiřího Kleina by se v oblasti prevence na seniory rozhodně nemělo zapomínat, i proto se v Opavě osvětu mezi seniory rozhodli organizovat, mimo jiné i po vzoru nedaleké Ostravy. Zájemci najdou informace na internetových stránkách opavské radnice v sekci Městská policie. „Zastávám názor, že prevence je minimálně stejně důležitá jako honba za pachateli, protože je mnohem lepší, když se takové věci vůbec nestávají,“ dodal Klein.