Článek
Jiří a Marie K. vlastnili domek desítky let. Před pár roky se ho rozhodli darovat dceři s tím, že je tam nechá dožít. Jenže žena a její partner se dostali do finančních problémů, a když nespláceli půjčku, dům jako zástava skončil v roce 2018 v dražbě.
Je mi jich opravdu líto. Dodneška jsou přesvědčeni, že o dům přišli neoprávněně
„Je mi jich opravdu líto. Oběma je už přes 80 let a já se obávám, že ve svých letech už nejsou schopni pochopit, co se vlastně děje. Dodneška jsou přesvědčeni, že dům jim patří, že o něj přišli neoprávněně. Berou to jako lumpárnu a nevidí důvod, proč by z něj měli odejít. Bohužel dřív nebo později je ale vystěhují,“ řekl soudce Miroslav Vajgant.
Nejvyšší soud se zastal zklamaného klienta cestovky
Státní zástupce upozornil, že s novým vlastníkem nemovitosti obžalovaní manželé uzavřeli v únoru 2018 smlouvu, že domek vyklidí a odstěhují se nejpozději do července téhož roku.
To se ale nestalo. „Bez právního důvodu v něm dál setrvávali. Tím se dopustili přečinu neoprávněného zásahu do práva k domu,“ konstatoval.
Podle soudce se senioři nedostali do šlamastiky vlastní vinou. „Pojistili se sice klauzulí v darovací smlouvě o tom, že je nechá dcera v domku dožít. Jenže problém je v tom, že tento závazek se váže pouze k ní, a už ne k novému nabyvateli nemovitosti, který ji koupil v aukci. Pokud by totiž byla nemovitost zatížena tímto věcným břemenem, banka by ji nevzala do zástavy,“ pokračoval soudce.
V letadle se opil tak, že nedokázal ani ukázat pas. Půjde do vězení
Podle něj by se teď měli o seniory postarat jejich mladí. „Měli by si posypat hlavu popelem a říci, že to nezvládli. Rodičům pak vysvětlit, že v tom domě nemohou zůstat. Zároveň se snažit pro ně získat náhradní bydlení například v domově pro seniory,“ uzavřel Vajgant.
Dům v dražbě získala společnost MR Impex. „Už se to táhne čtyři roky. Odmítají se vystěhovat, není s nimi absolutně žádná řeč. Nabídli jsme, že jim seženeme byt a první měsíc nájmu za ně uhradíme. Byli jsme připraveni i na to, že nám budou platit nájem a necháme je tam dál bydlet. Z jejich strany ale není vůbec žádná snaha se domluvit. Jsou v domě zabarikádovaní, neotvírají a nikdo s námi nekomunikuje. Myslí si, že jsme jejich nepřátelé. Bohužel tak musíme volit soudní cestu,“ řekl jednatel společnosti Marek Máliš s tím, že chápe, že nikdo se nechce v pětaosmdesáti stěhovat.
„Jen mě mrzí, že ten, kdo to spískal, dělá mrtvého brouka. Mladí se odstěhovali – a děj se vůle boží,“ uvedl dále Máliš.
Družstvo Svatopluk má zaplatit za užívání bytů po H-Systemu
Přiznal také, že kdyby věděl, jaké peripetie ho čekají, dům by nekoupil. „Mysleli jsme si, že se s nimi domluvíme po dobrém. Nevím, jestli si to uvědomují ve svém věku, jak tohle může pro ně dopadnout. Naštvaní by měli být na dceru se zetěm. Kdyby barák neprošustrovali, mohly v něm bydlet další generace. Tohle není ten případ, že by na ně někdo udělal nějakou boudu a o dům je připravil nějakým podfukem,“ uzavřel Máliš.