Článek
V prvním případě měl důchodce zareagovat na podvodnou nabídku investice do akcií. „Během toho ho měl neznámý muž po telefonu přesvědčit, aby si do svého zařízení nainstaloval software s názvem AnyDesk pro vzdálenou správu. To muž tehdy nakonec učinil a následně mu bylo z jeho bankovních účtů odčerpáno přibližně 550 tisíc korun,“ popisoval v pondělí mluvčí karlovarské krajské policie Jakub Kopřiva s tím, že podvodné jednání poté muž z Karlových Varů oznámil na policii.
Na konci května letošního roku byl senior telefonicky kontaktován jemu neznámým mužem, který se představil jako zástupce zahraniční společnosti a tvrdil mu, že mu pomůže získat zpět finanční prostředky, o které loni podvodem přišel.
„Po několika telefonních hovorech muž nabídce uvěřil a opět si do svého počítače nainstaloval software pro vzdálený přístup, kterým zcela neznámému člověku opět zpřístupnil i své internetové bankovnictví,“ pokračoval mluvčí policie.
Na sociální síti sháněla na léto apartmán v Itálii. Přišla o dvacet tisíc
A právě toho muž dosud neznámé totožnosti opět zneužil. „Následně bylo totiž provedeno několik převodů finančních prostředků z bankovních účtů muže na jiné bankovní účty, a to samozřejmě bez jeho vědomí. Muži tak byla způsobena škoda přibližně devět set tisíc korun,“ konstatoval Kopřiva.
„Čtyřiasedmdesátiletý muž z Karlových Varů tak během jednoho roku přišel o veškeré své našetřené peníze,“ dodal mluvčí s tím, že se konkrétně jednalo zhruba o 1,5 milionu korun.
Policie varuje před instalacemi programů
Karlovarští kriminalisté ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu podvodu. „V případě prokázání viny hrozí trest odnětí svobody až na pět let,“ uzavřel Kopřiva. Varoval zároveň před instalacemi programů na vzdálený přístup, díky kterým mohou podvodníci provádět převody peněz z bankovních účtů bez vědomí jejich majitelů.