Článek
Veverka, který působí mimo jiné jako pirátský zastupitel na Praze 2, své stíhání popsal jako projev cenzury s tím, že současná legislativa je zastaralá a šikanózní. Justice ale měla jiný názor a potrestala ho pokutou, peněžitý trest dostal i časopis jako právnická osoba. Soudy dospěly k závěru, že články v magazínu Legalizace překročily hranici mezi legitimním informováním o drogové problematice a šířením toxikomanie.
Bez svobodné diskuze nemůže demokracie efektivně fungovat.
Policie zkoumala 60 vydání časopisu z let 2010 až 2020 a podle obžaloby tam našla více než 200 protiprávních skutků. Šlo například o recepty na jídla s obsahem konopí a další texty, které podle obžaloby vyzdvihovaly účinky látek a navozovaly dojem legality pěstování konopí a výroby drog z něj.
Debata je důležitá
Muž se nakonec obrátil se svou stížností na Ústavní soud a senát se soudcem zpravodajem Tomášem Langáškem jeho argumentům popřál sluchu. „Bez svobodné diskuze – a to i o otázkách kontroverzních, jako je právě užívání návykových látek – nemůže demokracie efektivně fungovat,“ konstatoval Langášek, ačkoli jedním dechem dodal, že svoboda slova také nemůže být absolutní.
„Šíření informací souvisejících s problematikou užívání konopí, včetně kritiky současné právní úpravy, je příspěvkem do společenské debaty o otázkách veřejného zájmu. Takové projevy lze proto omezit zcela výjimečně, v zájmu ochrany závažných cílů, a je-li to v demokratické společnosti naprosto nezbytné,“ vysvětlil Langášek.
„Kardinální význam svobody projevu v demokratickém právním státě musí v hraničních situacích vždy vést k upřednostnění její ochrany i za cenu ponechání některých potenciálně škodlivých projevů bez trestu, jinak riskujeme podstatně více,“ dodal Langášek.