Hlavní obsah

Saniťák okradl během převozu pacienta v bezvědomí

Novinky, Lenka Kadeřávková
PRAHA

Za lidský hyenismus lze označit případ zdravotníka, který podle policie při převozu do nemocnice okradl pacienta v hlubokém bezvědomí. Zraněný pražský podnikatel se přitom jen krátce předtím stal obětí loupežného přepadení. Policie pracovníka pražské záchranky odhalila a ve čtvrtek jej obvinila.

Foto: Beáta Sklářová

Účastníci prvního workshopu "Tvorba dynamických webových stránek pomocí jazyka PHP".

Článek

"Ten, který měl za každých okolností podat trpícímu pomocnou ruku, zapomněl na etiku," komentovala počínání podezřelého mluvčí pražské policie Iva Knolová.

Trestného činu krádeže se měl saniťák dopustit na začátku června. Tehdy byl součástí zdravotnického týmu, který vyjel na pomoc šedesátiletému podnikateli z Prahy 2, který se stal obětí loupežného přepadení. "Neznámý pachatel napadl obchodníka v ulici Jaromírova a oloupil jej o tržbu a zboží," popsala Knolová.

Telefon používal několik týdnů

Přivolaný lékař rozhodl o okamžitém převezení napadeného do nemocnice. Záchranáři přenesli zraněného na nosítkách do sanitky. "V zadní části vozu s ním zůstal pouze saniťák, který využil příležitosti a z náprsní kapsy zraněného vytáhl mobilní telefon," pokračovala mluvčí.

Zdravotníkova drzost byla natolik velká, že telefon začal sám používat. Policisté ho ovšem po několika týdnech odhalili. Muž jim pak ukradený mobil dobrovolně odevzdal.

"Dotyčný zaměstnanec bude ihned předvolán, aby své jednání vysvětlil. Pokud se obvinění prokáže jako pravdivé, bude s ním rozvázán pracovní poměr," reagoval mluvčí pražské záchranky Marek Uhlíř. Podezřelý byl až do vyšetření celé záležitosti postaven mimo službu. "Vnímáme takový čin jako poškození dobrého jména celé záchranné služby," dodal Uhlíř.

Zdravotníkovi hrozí až dva roky vězení nebo peněžitý trest.

Vězení za podobné delikty

Uhlíř zároveň rozhořčeně napadl policii, která podle něj s největší důsledností sleduje pochybení záchranářů, ale kritice vlastních řad se vyhýbá. "Nemohu se zbavit pocitu, že kdyby policie každý trestný čin (natož neprokázané obvinění) svých policistů takto halasně a s několika vykřičníky sdělovala celému národu, nemohli bychom policistům na ulici věřit ani číslo na odznaku," prohlásil hořce.

Pražskou záchrankou zahýbal skandál s okrádáním pacientů již v roce 2001. Podle rozsudku dvojice Dominik Trnka a Pavel Slabý v letech 2000 až 2001 ve čtyřech případech okradli pacienty při ošetřování či převozu do nemocnice o zhruba 200 tisíc korun. Pražský městský soud jim letos v červnu vyměřil dva nepodmíněné tresty v délce dvou a dvou a půl roku. Zároveň jim zakázal činnost u zdravotnické záchranné služby na dobu pět let.

Výběr článků

Načítám