Článek
"Otec Karel Říha právě bývalé spolupracovníky svého syna podezírá z přípravy a únosu syna. Jmenovitě uvedl šéfa spořitelního a úvěrového družstva Roberta Š. z Jablonce nad Nisou, pracovníka bývalé První pražské družstevní záložny Petra B., nějakého Vránu a další osoby. Hledáme je, aby nám podali vysvětlení. Na adresách trvalého bydliště nejsou k zastižení," řekl ve středu Právu člen středočeského týmu kriminalistů, kteří Říhovo zmizení vyšetřují.
Zároveň potvrdil, že policie disponuje videozáznamem, na kterém je vidět Robert Š. jak minulý týden přelézá vrata Říhova statku ve Zloníně. Přesto za nejpravděpodobnější verzi považuje, že Říha je na útěku kvůli hrozbě mnohaletého vězení.
Říhův advokát: neozval se mi
Říhův obhájce Václav Vlk sdělil, že o osudu svého klienta nic neví. "Neozval se, a nevyhledal mě," řekl advokát. Stejně jako Říhovi rodiče se však domnívá, že za jeho zmizením mohou být obavy z toho, co ví o vytunelování záložny.
"Můj mandant nemohl v jedné osobě stihnout vše, co mu bylo žalobou kladeno za vinu. Tak rozsáhlé porušování povinností při správě cizího majetku, nebo tak rozsáhlých podvodů v První pražské družstevní záložně by nezvládlo ani deset Martinů Říhů. Verzi únosu s cílem umlčet nebo vyzvědět, co vše můj mandant za dobu tříleté vazby řekl, nelze vyloučit. Taky proto, že zmizelé stamilióny z kampeličky dosud nikdo nenalezl. A podle dosavadních poznatků z vyšetřování a soudního procesu Martin Říha stamilióny nemá," dodal advokát.
Případ studuje soudce vrchního soudu
Spisy v případu vytunelované záložny nyní studuje předseda senátu pražského vrchního soudu Jaromír Klimša. Hlavní líčení zřejmě nařídí až letos v zimě, a to z důvodů spletitosti kauzy.
Mluvčí vrchního soudu Jan Fořt potvrdil, že stejně jako Říha, dosud nepravomocně odsouzený k desetiletému vězení a vyplacení tří miliónů korun, jsou na svobodě i další odsouzení, včetně bývalého generálního ředitele zkrachovalé záložny Petra Bubeníčka. Tomu byl uložen trest osm let vězení a peněžitý trest dva milióny korun.