Článek
"Jsem tady ve větší anonymitě. Nějakou dobu tady teď budu bydlet," řekl Právu Billý, který si nechal odbarvit vlasy na blond. "Tak trochu se tím maskuji," vysvětlil svoji přeměnu.
Ve středu chyběl u Krajského soudu v Plzni, který začal projednávat jeho případ v odvolacím řízení. Tři z pěti původně obžalovaných policistů letos v červnu Okresní soud v Chebu podmínečně odsoudil, další dva osvobodil.
Odvolací řízení začalo ve středu čtením rozsudku nižší instance a pokračovalo rozborem důkazů. Očekávaný verdikt ale nepadl. "Senát potřebuje více času na poradu před vynesením verdiktu," vysvětlil předseda senátu Pravoslav Polák.
"Já se nechci setkat znovu s těmi policisty. Mám z nich strach jenom je vidím. Přes známého jsem informován, jak proces probíhá," sdělil Billý.
Případ podle soudu neměl rasový podtext
Chebský soud letos v červnu uznal vinnými Tomáše Mrňáka, Eduarda Kallu a Pavla Holoubka ze zneužití pravomoci veřejného činitele a vyměřil jim desetiměsíční trest odnětí svobody s odkladem na dva roky. Navíc dostali dvouletý zákaz pracovat u policie. Pavla Davida a Petra Nachtigala obžaloby zprostil s tím, že se nepodařilo prokázat jejich účast na lynči.
Podstatou případu je tvrzení Billého, že jej žalovaní policisté odvezli služebním autem do lesa, kde bili, rasově uráželi a ponižovali.
Chebský soud ovšem za činem neviděl rasový podtext. Podle jeho názoru šlo spíše o výchovnou lekci policistů vůči člověku, se kterým měli problémy.