Článek
Vrchní soud tak potvrdil verdikt Krajského soudu v Brně z loňského 19. listopadu, proti kterému se obžalovaní odvolali. „Odvolání všech obžalovaných jsme zamítli jako nedůvodné. Tresty jsou zákonné,“ uvedl soudce Petr Andrés.
K loupežnému přepadení došlo v listopadu 2014 a rodina tím chtěla řešit nedostatek peněz. Maskovaní lupiči počkali na vozidlo v lesním úseku komunikace I/54 mezi obcemi Nížkovice a Silničná. Z auta sebrali téměř půl milionu korun, na místě po nich zůstal jen fialový bicykl.
Lupiči si podle obžaloby přepadení dopředu naplánovali a v osudný den na silnici umístili překážky tak, aby řidič poštovního vozu musel zastavit. Přichystali zátarasy a zastavili provoz v rozmezí několika kilometrů. Když poštovní vůz musel zastavit, s kuklou na hlavě a střelnou zbraní v ruce pohrozil Waschta starší řidiči auta. Donutil ho vystoupit, spoutal ho a sám sedl za volant. Odjel kus po lesní cestě, kde zlomil zámek. Zaměstnanec pošty na jeho pokyn vytáhl peníze.
Takhle obžalovaní odcizili 475 tisíc korun. Bankovky byly znehodnocené, ale Waschta starší je dokázal v asijské tržnici rozměnit. Celý plán, jak vyplynulo u soudu, se zrodil právě v jeho hlavě. Stanovil harmonogram, vybral aktérům role, opatřil falešné poznávací značky, zábrany, vysílačky, zbraň a semafory. Rodina pak jezdila na vybrané místo pečlivě nacvičovat přesný postup.
Při přepadení pomáhala Waschtovi st. jeho manželka, syn a dcera. Ta upozornila mobilem členy rodiny, že auto už jede. Matka se synem pomocí semaforů zastavili na silnici provoz, zatímco Waschta st. bral z auta peníze.
Děti se u soudů hájily tím, že je otec postavil před hotovou věc a tlačil na ně. Nutil je prý přepadení zorganizovat. Tvrdili však, že nikdo z nich nepočítal s tím, že loupež provedou. Když peníze z přepadení rodině došly, začalo se údajně mluvit o další akci. To už ale děti nevydržely a oznámily vše na policii.