Hlavní obsah

Ředitelka ze Západočeské Univerzity přihrála zakázku za miliony svému partnerovi

Přes 15 let šéfovala Blanka Frejlachová (75) Správě kolejí a Menz (SKM) Západočeské univerzity v Plzni. Konec její kariéry uspíšila kauza kolem ovlivnění veřejné zakázky na malířské práce, kterou přihrála svému příteli.

Foto: Patrik Biskup, Novinky

Obžalovaná žena před Krajským soudem v Plzni

Článek

Za to ji ve čtvrtek potrestal Krajský soud v Plzni 24 měsíci vězení s podmíněným dokladem na dva roky. Rozsudek je pravomocný.

Podle obžaloby se jednalo o zakázku z roku 2020 v hodnotě bezmála čtyři miliony korun na vymalování objektů SKM. Její realizaci tehdy dostala Frejlachová na starost. V rámci poptávkového řízení vytvořila fiktivní nabídky dvou dodavatelů, které byly cenově méně výhodné než nabídka jejího partnera, kterou také sama sepsala. Výše ceny byla totiž hlavním kritériem pro úspěch v soutěži.

„V tomto případě hraje roli i jistá spoluvina vedení univerzity, protože podle směrnice rektorátu neměla být obžalovaná vůbec pověřena tuto zakázku vyřizovat. Kromě toho dost lidí vědělo o jejím bližším vztahu s pozdějším vítězem soutěže,“ upozornil předseda senátu Eduard Wipplinger.

Podle soudu bylo již nestandardní to, že obžalovaná coby řešitel veřejné zakázky odpovídala za její realizaci sama sobě.

Policie stíhá exděkana za vyplácení přemrštěných stipendií. Peníze mu studenti museli vracet

Krimi

Frejlachové hrozil pobyt za mřížemi od dvou do osmi let. „Nebyl důvod ukládat trest, který by byl spojen s přímým výkonem. Od doby spáchání činu uplynuly více než 4 roky. Nebylo zjištěno, že by z toho obžalovaná měla jakýkoliv prospěch. Celý život žila řádně a nikdy nebyla soudně trestána,“ vysvětlil Wipplinger.

Frejlachová před soudem uvedla, že vinu necítí. Popřela, že by se jakkoliv podílela na vytvoření fiktivních nabídek podnikatelů. Pouze připustila, že svému příteli radila při sepsání jeho nabídky. Znalecký posudek ale potvrdil, že nabídky všech tří uchazečů pocházejí z harddisku jejího pracovního počítače.

Podle kancléřky univerzity Lucie Čulíkové se na Frejlachovou jako vysoce postavenou manažerku vztahoval zákon o střetu zájmů. „Fungovala jako veřejný funkcionář, což znamená, že pokud oslovila dodavatele, který jí byl osobou blízkou, měla se vlastně vyloučit už od počátku z vypsání této veřejné zakázky,“ uvedla kancléřka s tím, že to bylo také jedním z výpovědních důvodů, pro který byl s obžalovanou ukončen pracovní poměr.

Podle zjištění Novinek získával partner Frejlachové malířské zakázky od ZČU pravidelně už v minulosti. „Všichni věděli, že tento pán je přítelem obžalované a že je to dané, že tam maluje pouze on. Tak se dělo celých deset let,“ řekla u soudu pracovnice SKM.

Jak také někteří svědci upozornili, kvalita malířských prací byla po celou dobu podprůměrná. „Všude něco omalovali, aby to vypadalo naoko dobře. Vůbec neodtahovali skříně nebo nábytek. Nebyl jsem s tím spokojený a odmítal taková díla převzít. Paní Frejlachová o jeho práci neměla pochybnosti, převzetí si vynutila a všechno mu nakonec nechala proplatit,“ sdělil další ze zaměstnanců SKM.

Podnikatel čelí podvodu

V jednom případě měl dotyčný podnikatel dokonce fakturovat univerzitě práce, které neodvedl. Státní zástupkyně na něj proto podala obžalobu pro podvod. „Se záměrem získat pro sebe neoprávněný majetkový prospěch požadoval po Západočeské univerzitě zaplacení částky 448 tisíc korun za provedení malířských prací v budově studentské koleje, ačkoliv ve skutečnosti vymaloval jen část těchto prostor, kdy by cena v tomto rozsahu prací dosahovala částky 171 tisíc korun,“ uvedla žalobkyně.

Sám obviněný tvrdí, že poslal fakturu podle skutečně provedených prací. „Neměl jsem v úmyslu nikoho podvést nebo něco zatajit. Pokud ZČU měla nějaké výhrady vůči fakturované částce, jistě by se ozvala a případně se domáhala nějaké slevy nebo by fakturu reklamovala, což se nestalo,“ hájí se podnikatel.

V kauze podezřelého prodeje budov Českých drah univerzitě soud všechny osvobodil

Krimi
Související témata:

Výběr článků

Načítám