Článek
Jde o další čtyři skutky, ze kterých policisté obvinili Ratha i ostatní dva hlavní aktéry případu, Kateřinu Pancovou a Petra Kotta, loni 3. října. Kromě nich zde ale policisté stíhají mimo jiné i dva manažery jedné z největších stavebních společností v ČR Metrostavu, Pavla Piláta a Jiřího Anděla, či šéfa středočeské záchranné služby Martina Houdka.
Také samotná firma Metrostav je obviněná, stejně jako dalších sedm právnických osob, tedy soukromých společností.
A stejně jako v hlavní větvi kauzy, kterou řeší středočeský krajský soud už od loňského srpna, i zde šlo o údajné zmanipulování celkem čtyř veřejných zakázek a podle kriminalistů především o peníze za úplatky v rámci těchto tendrů.
Chtěli prý 66 miliónů
Rath, Kott a Pancová chtěli podle obvinění, jejichž text má Právo k dispozici, za zakázky celkem více než 66 miliónů korun.
„Skončení vyšetřování lze očekávat počátkem roku 2015. Dosud probíhaly výslechy svědků, policejní orgán zatím neobdržel od všech poškozených vyjádření k jejich případným nárokům na náhradu škody,“ sdělil Právu krátce před Vánocemi dozorový žalobce Jiří Pražák z pražského vrchního státního zastupitelství.
Z jeho slov tedy vyplývá, že svědky již policie vyslechla a chybí jen poslední formality k uzavření spisu, po kterém bude následovat seznámení obviněných s veškerými dokumenty včetně odposlechů.
Jednou to stihli, třikrát ne
Manipulace se zakázkami se podle policistů týkaly zaprvé rekonstrukce bloku C2 v Nemocnici Kladno, dále pak rekonstrukce pavilónu O kolínského špitálu.
Třetí v řadě je výstavba pavilónu 37 (parkoviště a pavilónu Palackého) v Nemocnici Mladá Boleslav. Ani za jednu z těchto zakázek ale Rath a spol. nikdy peníze nedostali, protože jim v tom podle policistů zabránilo jejich zatčení předloni 14. května.
U čtvrtého tendru si prý ale Rath, Kott a Pancová stihli podle obvinění alespoň částečně převzít a rozdělit polovinu peněz určených na úplatky. Jde o zakázku na dodávku 48 sanitek pro středočeskou záchranku a částku 3,36 miliónu, kterou předloni v březnu předal Kottovi u Národního divadla nyní rovněž obžalovaný podnikatel Martin Jireš. Třetinu z ní (1,12 mil.) týž den večer podle policie dostal od Kotta do rukou Rath. „Tady je půlka sanit. Jireš to spočítal na sedm,“ řekl k tomu tehdy hejtmanovi Kott. Rath pak šel rovnou k věci: „Takže předpokládám třetina.“
O pár dnů později si podle mínění vyšetřovatelů přišel pro svůj podíl ve výši 740 tisíc korun i sám ředitel záchranky Houdek, který ale doteď tvrdí, že šlo o splacení půjčky poskytnuté v minulosti Kottovi.
Za to Rathovi nyní opět hrozí pět až dvanáct let vězení, stejně tak Kottovi s Pancovou, Houdkovi tři roky až deset let, Jirešovi až pětiletý trest, Pilátovi s Andělem 5 až 10 roků za mřížemi.
Dalším dvěma obviněným známým již z hlavní větve případu, podnikateli Pavlu Drážďanskému a šéfce administrátorské firmy ML Compet Lucii Novanské, by soud v případě uznání viny mohl udělit trest až osm let.
To ale nejdříve musí policie spis kompletně uzavřít, podat návrh na obžalobu a tu pak v případě shodného názoru odešle státní zástupce soudu, což ještě může trvat několik měsíců.