Článek
Makay se považuje za odborníka na zbraně. V příspěvku radil, že mají ruská vojska použít vodíkové bomby menší tonáže.
„Beru to i jako bývalý voják z povolání, věřím, že mu (Putinovi) ta výborná strategie vyjde a osvobodí Ukrajinu od té fašistické vládnoucí chunty. Je třeba opravdu zasadit ještě tvrdší úder, pokud budou ukrofašisti klást odpor,“ uvedl mimo jiné v příspěvku Makay.
Makayovi hrozí až tři roky, SPD od něj dala ruce pryč
Vyjádření se nelíbilo jak bruntálskému klubu zastupitelů SPD, které se od něj v březnu distancovalo, tak policii. Ta Makaye prověřovala a následně i obvinila. Případ pak bruntálské okresní státní zastupitelství poslalo v dubnu k soudu.
Odstupte, vyzvalo vedení Jilemnice zastupitele SPD, který ozdobil chlebíčky písmenem Z
„Obžaloba byla podána 19. dubna a zdejšímu soudu doručena
20. dubna pro přečin schvalování trestného činu a také pro přečin popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia,“ řekla v úterý Právu předsedkyně bruntálského okresního soudu Hana Rapušáková.
Hlavní líčení zatím nařízeno nebylo. Za zmíněné trestné činy hrozí Makayovi šest měsíců až tři roky vězení.
Co je na použití vodíkové bomby špatného, ptá se zastupitel
Bruntálský politik jakoukoli vinu odmítá. „Nevidím nejmenší vinu v tom, že jsem tam napsal, že bych použil vodíkovou bombu nízkého kalibru na zbraně ukrajinských fašistů, na jejich útočnou techniku. Nepsal jsem tam vůbec o tom, že bych tyto zbraně používal proti lidem,“ řekl Právu Makay.
Daniel Makay.
— HolkazPrahy (@HPrahy) February 26, 2022
Zastupitel SPD Bruntál.
Žádám Tomio Okamura @tomio_cz , aby okamžitě tohle začal řešit.
Jinak předpokládám, že s podobnými výroky souhlasí. pic.twitter.com/cmc7RcoAcM
Stejně tak prý nevidí nic špatného na tom, že chválil Vladimira Putina. „Můžu přece napsat, že kdokoli je borec,“ uvedl Makay. „S válkou obecně nesouhlasím,“ napsal ještě později Právu v SMS.
Policie řeší i Pekovou
V souvislosti s válkou na Ukrajině už policie zahájila trestní řízení u 182 případů, přičemž 56 z nich se týká schvalování a podpory ruské agrese či adorování ruských vojsk.
„Devatenáct osob je kvůli schvalování ruské agrese již trestně stíháno anebo jim bylo sděleno podezření v rámci zkráceného trestního řízení,“ upřesnil včera mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.
Za schvalování války je stíháno 18 lidí
Jednou z těch, které policie řeší kvůli jejím výrokům ohledně války na Ukrajině, je nově také molekulární genetička Soňa Peková, která se stala veřejně známou už v době pandemie covidu-19 mimo jiné svým odmítavým postojem k očkování.
Tato vědkyně letos počátkem dubna v rozhovoru pro Svobodné rádio hovořila takřka stejně jako ruská propaganda o biologických laboratořích na Ukrajině a přitom vyzvala k modlitbě za ruského prezidenta Vladimira Putina.
„Byly tam laboratoře, prostě to vím“
„Možná půjdu k výslechu, ale všichni vědí, že na Ukrajině byly biologické laboratoře. To je informace, kterou já mám léta, to není novinka. Nemluvilo se o tom, prostě to je. Sleduji tento obor a prostě to vím,“ uvedla Peková s tím, že na Ukrajině se pracovalo s nebezpečnými patogeny.
„Tam, kde se na začátku bombardovalo, to koreluje s tím, kde byly ty laboratoře,“ podotkla v rádiu. Za tyto výroky na ni bylo podáno trestní oznámení, které řeší kladenští kriminalisté.