Článek
Posudky sloužily jako podklady pro rozhodování soudu o nedobrovolné hospitalizaci v psychiatrické léčebně v Dobřanech.
Podle státního zástupce Štefana Oravce zpracoval Pořický sedmatřicet posudků, které neodpovídaly realitě a za něž si neoprávněně účtoval od soudu znalečné.
„Jako znalec pro odvětví psychiatrie vyhotovoval od února 2020 do srpna 2021 pro Okresní soud Plzeň-jih posudky na pacienty psychiatrické nemocnice v Dobřanech, které vůbec nenavštívil a nevyšetřil,“ stojí v obžalobě.
Znalec stojí před soudem za posudek ve prospěch násilníka. Nechápe proč
Z jejího textu rovněž vyplývá, že šlo o posudky v řízeních o vyslovení přípustnosti převzetí a o dalším držení těchto lidí v ústavu.
Zdravotní stav pacientů musí soud pravidelně přezkoumávat a rozhodovat o tom, zda jsou nadále dány podmínky pro nedobrovolnou hospitalizaci. Řídí se přitom právě posudky od znalců.
„Obžalovaný v některých posudcích uvedl nepravdivé nebo nepřesné diagnózy a vyúčtoval si za ně neoprávněně téměř sto tisíc korun,“ upozornil státní zástupce.
Pořický policistům lhal
Pořický v přípravném řízení vinu popřel a policistům při výslechu tvrdil, že všechny posuzované osoby řádně osobně vyšetřil a prostudoval jejich zdravotnickou dokumentaci.
Podle mluvčí Okresního soudu Petry Sochůrkové by v případě pravomocného odsouzení došlo k revizi vydaných rozsudků, a to především z toho důvodu, aby se případně mohli posuzovaní domáhat odškodnění.
„Jinak totiž už v mezidobí byly s ohledem na roční lhůtu přezkumu vypracovány ve většině případů aktuální posudky jinou znalkyní a vydána nová rozhodnutí,“ uvedla dále mluvčí.
Do ústavů soudy posílají osoby, které jeví známky duševní choroby či intoxikace a které jsou zároveň nebezpečné sobě nebo svému okolí. Má to ale svá zákonná pravidla.
Znalkyně dostala za křivou výpověď u soudu v Mostě peněžitý trest a zákaz činnosti
„Do sedmi dnů ode dne, kdy došlo k omezení svobody, soud rozhodne, zda k převzetí do zdravotnického zařízení došlo ze zákonných důvodů. K tomu jako důkaz postačí například jen výslech ošetřujícího lékaře,“ vysvětila Sochůrková.
„Po třech měsících pak soudní řízení pokračuje vyslovením přípustnosti dalšího držení dotyčného v ústavu, kdy už má soud k dispozici znalecký posudek a může prodloužit pobyt ve zdravotnickém zařízení až o jeden rok,“ dodala.
Obviněný lékař prý zpracovával posudky na osoby, u kterých soud již rozhodoval, jestli je u nich nutná další hospitalizace.
Připustila tak možnost, že někteří pacienti mohli být na základě zkresleného posudku drženi v léčebně déle nebo naopak předčasně propuštěni, ačkoli tomu jejich reálný zdravotní stav neodpovídal.
Tendenční posudky i opilost v ordinaci
Pořický neskončí před soudem poprvé. Loni v říjnu odešel od plzeňského okresního soudu s peněžitým trestem 30 tisíc korun a zákazem činnosti soudního znalce na dobu 30 měsíců.
Podle zatím nepravomocného rozsudku vypracoval tendenční posudek ve prospěch muže, který se pokusil o dvojnásobnou vraždu.
Pokoušel se jím přesvědčit Krajský soud v Plzni, že obžalovaný jednal v silném afektu, což bylo v rozporu s dalšími důkazy a výpověďmi svědků.
Soud ale smetl Pořického posudek ze stolu a označil ho za zcela účelový a tendenční. Muže, jenž se pokusil autem zabít bývalou přítelkyni a jejího nového partnera, odsoudil k 16 letům vězení.
Další problém měl Pořický v minulosti i na pracovišti. Berounský okresní soud loni v dubnu podmíněně zastavil jeho stíhání za ohrožení pod vlivem návykové látky. Policisté mu totiž v ordinaci naměřili 2,6 promile alkoholu.
V tomto stavu vyšetřil nejméně čtyři pacienty. „Byl ovlivněný alkoholem v takovém rozsahu, že nemohl řádně mluvit, jeho motorika byla nekoordinovaná a chování se vyznačovalo zpomalenou reakcí,“ popsal žalobce.
Soud mu nakonec stanovil zkušební dobu v délce 14 měsíců a uložil mu zaplatit částku 200 tisíc na konto obětem trestných činů.